كتابدوست
 
 
درباره كتاب و كتابخواني
 

 صالح رامسری مدیر تولید انتشارات معین درباره این کتاب گفت: «نقد بی‌غش» شامل مصاحبه‌های پراکنده پرویز ناتل خانلری درباره ادبیات معاصر و شاعران و نویسندگانی چون نیما یوشیج، صادق هدایت، بزرگ علوی، ملک‌الشعرای بهار و صادق چوبک است که پیش‌تر در مجلات مختلف از جمله مجله «تهران مصور» به چاپ رسیده‌ و این برای اولین‌بار است که این گفت‌وگوها که با صدرالدین الهی صورت گرفته در قالب کتاب منتشر شده است.  خیلی از گفت‌وگوها و نقطه نظرات دکتر خانلری که در این کتاب آمده، چالش برانگیز است. این موضوع بخصوص درباره نیما یوشیج و صادق هدایت بیش‌تر است، چون خانلری با نگاه مثبت به این دو شخصیت نگاه نکرده است.

کتاب «نقد بی‌غش»مصاحبه‌های پراکنده پرویز ناتل خانلری درباره ادبیات معاصر.انتشارات: معین .تعداد صفحه 296 قیمت 12 هزار تومان 

 ایسنا

 

 |+| نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۲ساعت 11:50  توسط محمود موحدان  | 

لحظه‌های انقلاب.نویسنده:محمود گلابدره‌‌ای.انتشارات: عصر داستان ۱۳۹۱ قطع وزیری.تعداد صفحه 452 قیمت 150 هزارریال

لحظه های انقلاب - محمود گلابدره ای

«لحظه‌های انقلاب» روایت مستندی از مشاهدات مرحوم گلابدره‌ای از حوادث سال‌های نخست پیروزی انقلاب است و به شیوه‌ای گزارشی جریان انقلاب و درگیری‌ها را از خیایان‌های تهران آن روزگار روایت می‌کند.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 17:22  توسط محمود موحدان  | 

كتاب كوچك سياست.نویسنده:اُدُن وَله.مترجم:كيان فروزش.انتشارات: نشراختران

نویسنده در اين كتاب به شكل پرسش و پاسخ به ريشه‌هاي سياست مي پردازد. اينكه شهروند كيست؟ طبيعت از آن چه كسي است؟ ماليات به چه كار مي‌آيد؟ حكومت قانون چيست؟ قانون را چه كسي وضع مي‌كند؟ مرزها چگونه درست شدند؟ و نظام اداري چه مي‌كند؟ از جمله سوالاتي است كه وله در اين كتاب به آنها پاسخ مي‌دهد.
وي ضمن بيان مفاهيم تاريخي، با زباني ساده و دلنشين و با بهره‌گيري از دانش و تخصص خود در تاريخ و باستان‌شناسي واژه‌ها، به عمق مفاهيم تاريخي وارد مي‌شود و پيوند بين تغيير و تحول واژه‌ها و سير تاريخ را به شكل داستاني شيرين روايت مي‌كند.
نظام اداري كشور (فصل ششم) به هم مربوط است از كارگر تا بورژوا كه دست يكديگر را مي فشرند. كره زمين نيز نشانه از بين رفتن مرزها (فصل هفتم) است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  چهارشنبه نهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 16:4  توسط محمود موحدان  | 
"گلستان در آتش"؛ روايتي داستاني از زندگي شهيد باهنر.نويسنده: ابراهيم حسن بيگي .تولید:دفتر كودك و نوجوان مركز آفرينش هاي ادبي .انتشارات: سوره مهر 1388
باهنر كنار مطهري و رجايي نشسته بود. داشت فكر مي كرد اين همه وقايع كوچك و بزرگ با چه سرعتي در اين چند روز آمدند و رفتند. از وقتي امام تصميم گرفت به ايران بيايد تا اين لحظه كه امام در مدرسه علوي روي صندلي نشسته بود و حكم اولين نخست وزير وقت جمهوري اسلامي را به مهندس بازرگان مي داد دو هفته هم نگذشته بود و شايد اگر بختيار ورود امام را چند روزي به تأخير نينداخته بود اين مراسم يك هفته زودتر برگزار مي شد.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۲ساعت 14:42  توسط محمود موحدان  | 

نشر آفرینگان و انتشار:"گفت و گو با....درباره...."

گفتگو با نوه هایم درباره پیش از تاریخ- ژان کلوت- مهدی ضرغامی -1500تومان

گفتگو با نوه ام درباره جنگ جهانی اول- آنتوان پروست - مهدی ضرغامی - 1500تومان

گفتگو با دخترم درباره فلسفه -روژه-پل درووا- مهدی ضرغامی - 1700تومان

گفتگو با پسرم درباره گرسنگی در جهان- ژان زیگلر- مهدی ضرغامی - 1500تومان

فلسفه - در گفتگو با محمد ضیمران- 600تومان

شهروندی - در گفتگو با رامین جهانبگلو- 800تومان

مشارکت - در گفتگو با خشایار دیهیمی - 800تومان

فضای مجازی :اینترنت- در گفتگو با یوس شکرخواه- 800تومان

دموکراسی - در گفتگو با رامین جهانبگلو- 800تومان

تیک آنلاین

 |+| نوشته شده در  پنجشنبه هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 18:16  توسط محمود موحدان  | 

مشارکت: در گفتگو با خشایار دیهیمی (موضوع : مشاركت اجتماعی) .پدیدآورندگان : گردآورنده: مهدی طهوری ناشر : اگر محل نشر : تهران .قطع : پالتویی .نوع کتاب : گردآوری.قیمت : 8000 نوع جلد : شومیز قطع : پالتویی تیراژ : 3000 تعداد صفحات : 60  تاریخ نشر : 1384/3/9  شابک : 964-95817-6-6
, "در این كتاب كه در قالب گفت و گو مطرح شده، ابتدا خوانندگان با چند اصطلاح مانند: "وضع طبیعی"، "قرارداد اجتماعی" و نظایر آن آشنا شده، سپس متن مصاحبه در زمینه‌ی مشاركت با پرسش‌هایی از این دست درج می‌گردد: "مشاركت از كی در زندگی انسان آغاز شد؟"، "آیا در جوامع بدوی غیر از مشاركت برای تامین معاش، مشاركت دیگری هم به چشم می‌خورد؟"، "معنای مشاركت سیاسی چیست؟"، "معیار تشخیص حكومت دموكراتیك چیست؟" و "رسانه‌ها چه نقشی در ایجاد حس مشاركت در مردم دارند". خشایار دیهیمی در قسمتی از این مصاحبه می‌گوید: "در واقع مشاركت یعنی: یك آدم آزاد با اختیار و به دلخواه خودش در امری شركت كند یا در فعالیتی وارد شود. لازمه‌ی مشاركت، وجود حداقلی از مشاركت سیاسی در جامعه است. یا تلقی گسترده‌تر از سیاست، مشاركت مدنی و مشاركت سیاسی تقریبا هم معنا می‌شوند و می‌توانیم بگوییم مادر مشاركت‌ها مشاركت مدنی است".‌"   ویستا
 |+| نوشته شده در  پنجشنبه هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 17:43  توسط محمود موحدان  | 

سلام اول (تاريخ انقلاب امريكا)نوشته: باربارا تاكمن.ترجمه: حسن افشارناشر: ماهي. قطع وزيري/جلد گالينگور -  1392ت عداد صفحات: 256  قیمت پشت جلد: 320000 ريال

كتاب «سلام اول» تحت عنوان فرعي «تاريخ انقلاب امريكا» سومين مجلد ترجمه شده از مجموعه كتابهاي «تاريخ جهان» نوشته باربارا تاكمن مي باشد.

در پشت جلد كتاب «سلام اول» اينگونه مي خوانيم كه «16 نوامير 1776 لكه هاي سفيدي از دود شليك توب ها، آنگاه صداي غرش توپ ها، از قلعه محقر جزيره هلندي كوچك سنت اوستاتيوس در هند غربي برخاست و بر بالاي درياي فيروزه فام به جولان در آمد. توپ خانه قلعه اورانژ جواب سلام كشتي آمريكايي اندرو دوريا به بندر بيگانه را مي داد و كشتي با پرچم راه راه سرخ و سفيد كنگره آمريكا بر فراز دكلش به لنگرگاه نزديك مي شد. سنت اوستاتيوس با صداي كوتاهش اولين مقام رسمي بود كه به بزرگ ترين رويداد قرن درود مي فرستاد: ظهور دولت تازه اي كه مسير تاريخ را عوض مي كرد»....

 |+| نوشته شده در  پنجشنبه سی ام آبان ۱۳۹۲ساعت 18:2  توسط محمود موحدان  | 

«احمد طالبی‌نژاد» منتقد سینما و مستند‌ساز بیش از یک‌ دهه پیش ساعت‌ها پای گفت‌وگو با «ناصر تقوایی» فیلم‌ساز کهنه‌کار نشسته است، حاصل این گفت‌وگوها کتابی شده است که اولین‌بار در اوایل دهه‌ی هفتاد با عنوان «به روایت ناصر تقوایی» منتشر شد، حالا این کتاب با مقدمه و ویرایش جدیدی  از سوی «نشر زاوش» راهی کتاب‌فروشی‌ها شده است.

احمد طالبی‌نژاد درباره‌ی ویژگی‌های این کتاب می‌گوید: «"به‌روایت ناصر تقوایی" حول ‌محور تحولات سینما و ادبیات معاصر ایران، با نگاه تحلیلی بیان می‌شود. ناصر تقوایی در این کتاب از خود و دیگران سخن گفته و هر جا به نام کسی اشاره کرده یا درباره‌ی کارش حرف زده، دلیلی جز احترام قلبی به آن شخص ندارد. و از هر چه سخن نگفته، یعنی که اهمیتی برای آن قايل نبوده است.»


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۲ساعت 15:12  توسط محمود موحدان  | 

در دنیایی که پر شتاب در حال حرکت است و فرصت ما برای یادگرفتن و خواندن کتاب‌های خوب بسیار اندک شده است . نمی‌توان هر کتابی را خواند بلکه باید انتخاب کرد . در انتخاب کتاب نیز باید از کارشناسان کمک گرفت تا هرکسی به سلیقه خود کتابی را به ما معرفی نکند .محمد رضا سرشار (رضا رهگذر) از نویسندگانی صاحب نظری  است که سالها برای نوجوانان کتاب نوشته است و سالیان زیادی در ظهر جمعه از رادیو برای بچه‌ها قصه گویی کرده است . او در سایتش فهرستی از کتاب‌های مناسب نوجوانان تهیه کرده و ملاک‌های این انتخاب را چنین برشمرده است :

۱ـ داستان یا اثر از حیث داستانی و فنی قوی باشد (و بطور دقیقتر از بهترین‌ها باشد)
۲ـ از مطالب ضداخلاقی منزه باشد.
۳ـ درون مایه‌‌های اصلی اثر با تفکر و فرهنگ ما تضاد نداشته باشد

و هم چنین
ـ شهرت و اهمیت ویژه اثر
ـ تکنیک خاص و بار فنی خاص اثر
ـ قرارداشتن در رده ادبیات اندیشه
ـ مطرح بودن به‌عنوان اثر شاخص نویسنده
ـ مقبولیت خاص (و به حق) نویسنده اثر
ـ موجود بودن در بازار کتاب
ـ و …

بنابراین این فهرست می‌تواند  برای خرید کتاب و یا امانت از کتابخانه راهگشای مهمی‌باشد هرچند که تاریخ انتشار این فهرست مربوط به چند سال گذشته است و به طور حتم تعدای دیگر از کتاب‌های مناسب می‌توان به این فهرست اضافه کرد  اما هنوز هم این فهرست قابل استفاده است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۲ساعت 13:10  توسط محمود موحدان  | 
جلد کتاب

عنایت‌الله رضا (1399-1389)، فلسفه‌دان، نویسنده، پژوهشگر تاریخ و جغرافیای تاریخی و عضو شورای عالی علمی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی بود. وی کتاب‌ها و مقاله‌های بسیاری دارد که «آذربایجان واران (آلبانیای قفقاز)»، «ایران از دوران باستان تا آغاز عهد مغول»،‌ «کمونیسم و دموکراسی»، «مارکسیسم و ماجرای بیگانگی انسان» و «ایران و ترکان در روزگار ساسانیان» برخی از آثار وی به‌شمار می‌روند.
 
چاپ نخست کتاب «ناگفته‌ها (خاطرات دکتر عنایت‌الله رضا)» در گفت‌وگو با عبدالحسین آذرنگ، علی بهرامیان، صادق سجادی و علی همدانی در 325 صفحه، شمارگان یک‌هزار و 650 نسخه، به بهای 12هزار و 500 تومان برای جلد نرم و 15 هزار تومان برای جلد سخت از محموعه «خاطرات» نشر نامک راهی بازار کتاب شد.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۹۲ساعت 16:40  توسط محمود موحدان  | 

عصر فریب (دیپلماسی اتمی در دوران خیانت)موضوع:سلاح‌های هسته‌ای .خاطرات محمدالبرادعی. مترجم : فیروزه درشتی - شیما صفایی.انتشارات: ايران . قطع: رقعی سال انتشار: ۱۳۹۲ تعداد صفحات ۳۵۲ قیمت:  ۱۱۰,۰۰۰

کتاب خاطرات هسته ای محمد البرادعی با نام عصر فریب منتشر شد. این کتاب دربرگیرنده ی خاطرات مسئول اول فعالیت های هسته ای در جهان است.نویسنده ی این کتاب یعنی البرادعی در سه دوره ی متوالی مسئولیت آژانش بین المللی انرژی اتمی را بر عهده داشته و بحران ها و پرونده های مختلفی را مدیریت کرده است. این کتاب شامل یک مقدمه و 14 بخش می باشد؛ بحران هسته ای کره ی شمالی، فعالیت های هسته ای عراق و حمله ی آمریکا به عراق، فعالیت های هسته ای پاکستان، تنش در پرونده ی هسته ای لیبی و همچنین پرونده ی هسته ای ایران را فصول این کتاب را تشکیل می دهد. چهار بخش از 14 بخش کتاب با عنوان ایران ذکر شده است.از این رو می توان ایران را از جمله کشورهای پرحضور در خاطرات البرادعی دانست.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ساعت 17:3  توسط محمود موحدان  | 

هژمونی و استراتژی سوسیالیستی به سوی سیاست دموکراتیک رادیکال نويسنده: ارنستو لکلائو مترجم: محمد رضائي ناشر: ثالث تعداد صفحه: 300 اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1392

ارنستو لاكلائو و شانتال موفه در دهه هشتاد حين افول ماركسيسم كتابي نوشتند تحت عنوان «هژموني و استراتژي سوسياليستي» كه اتفاقاً در حوزه نظري كتاب مهمي به شمار مي رود. آنچه در پي مي آيد تقريري موجز و بسيار مختصر از برخي ايده هاي آن كتاب است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ساعت 16:44  توسط محمود موحدان  | 

شوروي گورباچف نويسنده: عباس آگاهي ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامي تعداد صفحه: 190 اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1368

میخائیل سرگئیویچ گورباچُف‏ (زادهٔ ۲ مارس ۱۹۳۱) از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۱ آخرین رهبر اتحاد شوروی بود. تلاش‌ها و اصلاحات او باعث پایان جنگ سرد شد اما هم‌زمان یگانگی سیاسی حزب کمونیست اتحاد شوروی را نیز پایان داد و نهایتاً باعث فروپاشی شوروی شد.گورباچف در سال ۱۹۹۰ جایزهٔ صلح نوبل را دریافت کرده است.

***** 

از استالين ۱۹۲۴ تا مالكنف ۱۹۵۳ در شوروي چه گذشت و چه مي گذرد. به قلم ع . جباري. اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1325 تعداد صفحه: 93

آی کتاب

 |+| نوشته شده در  شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ساعت 16:39  توسط محمود موحدان  | 

خاطرات سياسي قوام السلطنه نويسنده: غلامحسين ميرزا صالح ناشر: معين تعداد صفحه: 348اندازه كتاب: رقعی جلد سخت - سال انتشار: 1392   آی کتاب

میرزا صالح 16 سال پیش بخشی از خاطره‌های قوام را با عنوان «خاطره‌های وزیر كار قوام» چاپ كرد؛ اما این خاطره‌‌ها و روزنوشت‌های احمد قوام بود؛ نه وزیر كار او. به گفته‌ی او، شرح این ماجرا كه چه شد در آن سال خاطره‌‌های قوام با عنوان وزیر كار وی منتشر شد، طولانی است. این پژوهشگر و مترجم می‌گوید، تنها فردی است كه خاطر‌ه‌ها و روزنوشت‌های قوام را در دست دارد. آن‌طور كه توضیح می‌دهد، این اثر از سلیمان بهبودی به دست او می‌رسد و در این سال‌ها بر روی آن كار كرده است تا چاپ منقحی از آن به دست دهد. سلیمان بهبودی از كارگزاران دولت پهلوی اول و دوم بوده است. پیش‌تر هم میرزاصالح خاطره‌های او را در كتابی در سال 1372 منتشر كرده است. میرزاصالح می‌‌گوید، در این كتاب از خاطره‌ها و روزنوشت‌های قوام به مسائل متعدد و مهمی می‌پردازد كه درباره‌ی آن‌ها مستندات و مكتوب‌های تاریخی روشن و قابل استنادی نیست. با توجه به اهمیت این مقطع تاریخی و همچنین اهمیت قوام و نقشی كه آن‌ سال‌ها بر عهده داشته، این مستندات و خاطره‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. کتاب خاطرات احمد قوام حاوی تمامی یادداشت‌های روزانه قوام در مدت کوتاه اقامتش در پاریس است؛ زمانی که تازه از سمت نخست‌وزیری، عزل و از ایران خارج شده بود. به گفته این پژوهشگر حوزه تاریخ، در این کتاب خاطرات جالبی از قوام درباره جریان ملی شدن صنعت نفت، مذاکره با آمریکایی‌ها و دیگر موارد مربوط به سیاست حکومت پهلوی در ایران آمده است

 |+| نوشته شده در  شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ساعت 16:13  توسط محمود موحدان  | 

خاطرات سياسي اردشير آوانسيان از اعضاي گروه ۵۳ نفر خاطرات اردشير آوانسيان نويسنده: علي دهباشى ناشر: شهاب تعداد صفحه: 508 اندازه كتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1378

آرداشس (اردشیر) اوانِسیان (۱۲۸۴، آذربایجان - مهر ۱۳۶۹، ایروان) از اعضای حزب کمونیست ایران و از مؤسسین حزب توده ایران بود آوانسیان در خانواده‌ای ارمنی به دنیا آمد. سال‌های کودکی و نوجوانی‌اش را در رشت گذراند. در سال ۱۳۰۲ (۱۸ سالگی) وارد حزب کمونیست ایران شد. پس از آن به شوروی رفته و در دانشگاه کوتو به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۰۵ به ایران بازگشت و به عضویت کمیتهٔ مرکزی سازمان جوانان کمونیست درآمد. در سال ۱۳۱۰ بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد. او از مؤسسین حزب توده ایران در مهر ماه سال ۱۳۲۰ بود.
وی پس از اخراج عده‌ای از رهبری موقت حزب (پیش از کنگرهٔ اول) به عضویت کمیتهٔ مرکزی موقت درآمد. اوانسیان یکی از معرفین نورالدین کیانوری برای ورود به حزب توده در اردیبهشت ۱۳۲۱ بود...  آی کتاب

 |+| نوشته شده در  شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ساعت 16:8  توسط محمود موحدان  | 
کتاب «آقای سفیر» گفت و گو با محمدجواد ظریف سفیر پیشین ایران در سازمان ملل متحدتوسط محمدمهدی راجی . نشر نی اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 -   تعداد صفحه: 368قیمت 15,000 تومان

جلد کتاب

مصاحبه ی راجی با دکتر محمد جواد ظریف بیوگرافی کاملی به حساب می آید که زیر و بم زندگی شخصی ، سیاسی و کاری این دیپلمات برجسته را باز می نماید. مباحث این کتاب به دلیل قرار گرفتن بر بستر پر فراز و فرود سیاست خارجی ایران و نیز باز خوانی صادقانه کامیابی ها و ناکامی های ظریف در جایگاه دانشی و تجربی مشرف بر گذشته و حال وی، می تواند برای دانشجویان روابط بین الملل و علاقه مندان سیاست خارجی ایران جذاب و مفید باشد.

پشت جلد کتاب «آقای سفیر» این مطالب درج شده است: «محمدجواد ظریف در خانواده تاجر مذهبی سنتی به سال 38 در تهران متولد شد. دبستان و دبیرستان علوی استعداد سخنوری او را شکوفا کرد و به‌رغم خواست خانواده و رسم مدرسه علوی مانند بسیاری دیگر از محصلان این مجموعه دینی آموزشی به سیاست روی آورد. پیش از پایان تحصیلات دبیرستانی راهی آمریکا شد و پس از اتمام کالج به تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخت. در آمریکا به انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی شمال آمریکا در برکلی پیوست. پس از پیروزی انقلاب رشته روابط بین‌الملل را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد. در همان ایام تحصیل ابتدا به ضرورت ماه‌های اول انقلاب در کنسولگری ایران در سانفرانسیسکو و سپس به صورت کارمند محلی و بعدها در قامت دیپلماتی تمام عیار فعالیت دیپلماتیک خود را تا مقام سفارت در نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک دنبال کرد.» 


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ساعت 15:10  توسط محمود موحدان  | 

کتاب«لشکر خوبان»حاوی خاطرات آقای مهدیقلی رضایی از واحد اطلاعات عملیات لشکر ۳۱ عاشورا در دوران دفاع مقدس واز رزمندگان قدیمی آذربایجان می باشد.

رهبر انقلاب اسلامی درباره این اثر فرموده اند: «کتاب لشکرخوبان پر است از اعجاب و عظمت ناگفته‌ رزمندگان غواص و اطلاعات عملیات جنگ. در ایامی که این کتاب را می‌خواندم بارها و بارها متاثر شدم.»

این کتاب وقایع لشکر عاشورا روایت شده است و نوجوانی را به یاد می‌آورد که با سماجت و همت ستودنی، سخت‌ترین و ناگهانی‌ترین لحظات میدانهای خطر و حادثه را تجربه کرد و از هر جنگ و عملیاتی، یادگار زخمی بر خود انداخت. خواننده این کتاب می‌تواند در کنار راه جستن به ژرفای روابط انسانی، به ارزیابی مواجهة مردان رزمنده با خاطرات و حادثه‌ها بپردازد و در کنار آن، بخشی از ناگفته‌های جنگ را از زبان یک نیروی اطلاعاتی مرور کند.

کتاب«لشکر خوبان» خاطرات آقای مهدیقلی رضایی.نویسنده معصومه سپهری.انتشارات: سوره مهر

 

 


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۲ساعت 15:10  توسط محمود موحدان  | 
 کتاب گفتگو با مرگ(شهادت نامه اسپانیا) . نویسنده: آرتو کوستلر مترجم: نصرالله و خشایار دیهیمی ناشر: نشر نی

goftegoo564546564564.jpg

این عنوان کتابی است از آرتور کوستلر روزنامه‌نگار و نویسنده مشهور مجارستانی ـ بریتانیایی. این کتاب حاصل یادداشت‌های کوستلر در زندان ژنرال فرانکو در زمان جنگ داخلی اسپانیاست. کوستلر که مدتی را به عنوان خبرنگار جنگی در محدوده حکومت شورشیان (همان سلطنت‌طلبان به رهبری فرانکو) گذراند، بعد از بازگشت در پاریس کتابی درباره مشاهداتش منتشر می‌کند و پرده از جنایات فرانکو و یارانش بر می‌دارد و به همین جهت، تحت تعقیب آن‌ها قرار می‌گیرد.
بعد از مدتی کوستلر برای تهیه گزارش باز هم به اسپانیا ـ و این بار محدوده آنارشیست‌ها (همان جمهوری‌خواهان) ـ برمی‌گردد و در جریان سقوط شهر مالاگا به دست شورشیان می‌افتد و مدت ۴ ماه را در زندان‌های مختلف ـ و بیش از همه زندان سویل ـ می‌گذراند و سرانجام در حالی که به مرگ محکوم شده بود با میان‌جی‌گری دولت بریتانیا با یک اسیر در دست آنارشیست‌ها مبادله می‌شود.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  شنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۲ساعت 16:39  توسط محمود موحدان  | 

آن سوي تاريكي (زندگينامه پري زنگنه) نوشته:  پري زنگنه ناشر: كتاب سرا  قطع وزيري/جلد شوميز - 1392 تعداد صفحات: 336  قیمت پشت جلد: 150000 ريال

كتاب آن سوي تاريكي (زندگينامه پري زنگنه)پري زنگنه خواننده اپرا و آوازهاي فولكلور ايران در كتاب «آن سوي تاريكي» ضمن اشاره به گوشه هايي از زندگي خود به طور خاص به مقوله معرفي دنياي نابينايان و نقش خانواده و به ويژه اجتماع در قبال آنان پرداخته است.
پري رخ شاه يلاني يا همان پري زنگنه، كاشاني تبار است. او تحصيلات مقدماتي خود را در تهران گذراند و نخستين درس هاي آواز را نزد استاد نصرالله زرين پنجه در رديف هاي آواز ايراني فرا گرفت. سپس به هنرستان عالي موسيقي گام نهاد و به علت داشتن صداي ليريكو اسپينتو نزد اولين باغچه بان به تحصيل اپرا پرداخت و پس از آن براي تكميل آموخته هاي خود به كشورهاي ايتاليا، آلمان و اتريش سفر كرد تا از امكان كم نظيري كه اين نوع صدا در اجراهاي متنوع به وي مي داد، نهايت بهره را ببرد.
او در سال ۱۳۵۰ در يك حادثه رانندگي بينايي خود را از دست داد و پس از وقفه اي كه زندگي زناشويي و بچه داري دوران بينايي در فعاليت هاي هنريش ايجاد كرده بود، پس از نابينايي مصمم تر و جدي تر به موسيقي پرداخت. اما او كه عمري از لذت بينايي بهره مند بود، با نابينايي چگونه برخورد كرد؟
پري زنگنه مي گويد براي همسرم سخت بود بپذيرد كه در عين نابينايي مي شود خانه داري و آشپزي هم كرد. بنابراين قرار گذاشتيم تا زماني كه دو دخترمان فارسي را خوب ياد بگيرند با هم زندگي كنيم و پس از آن، او دختران مان را به خارج از كشور برد و من تنها شدم. اين تنهايي و نابينايي فرصتي فراهم آورد تا به طور جدي به موسيقي بپردازم....
بي ترديد زندگي هنرمندي همانند پري زنگنه آن هم از زبان خودش، حديثي شيرين و خواندني است. اين اثر حاصل سال ها زندگي نويسنده در جوار نابينايان و نابينايي است كه با بيان خاطره هاي زندگي شخصي و آموزه هاي علمي و تجربي، در پي پرتو افكني بر گوشه هاي پنهان مسائل، مشكلات و راهكارهاي زندگي اجتماعي به همگان است.

بخوان داتکام

 |+| نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۹۲ساعت 19:42  توسط محمود موحدان  | 

كتاب ادبيات مكتب خانه اي ايران (دوره 3 جلدي)دوره 3 جلدي کتاب «ادبيات مكتب خانه اي ايران» درباره شيوه ها و روش هاي مکتب خانه اي زمان قاجار است که 70 رساله و کتاب مکتب خانه اي را شامل مي شود. اين کتاب ها که چاپ سنگي هستند و برخي از آنها ناياب هستند، کتاب هاي بچه خواني ناميده مي شدند.
بچه ها بعد از ورود به مکتب خانه پس از دوره هاي آموزشي الحمدخواني، ابجدخواني و قرآن خواني به کتاب هاي بچه خواني مي رسيدند. اين آثار بيشتر داستان هاي ديني بودند و چند افسانه مانند افسانه حسين کردشبستري را هم شامل مي شدند که بخشي به نظم و بخشي به نثر بودند.
در هر مکتب خانه اي، مکتب دار (ملا) برحسب علاقه خود يکي از اين متن ها را انتخاب و به بچه ها توصيه مي کرده است و اکثر ملاها روضه خوان هم بوده اند و کتاب هاي روضه مانند کتاب «جودي» که مرثيه و مثل بودند را به عنوان کتاب آموزشي در اختيار بچه ها مي گذاشتند.
کتاب هاي مکتب خانه اي نقش مهمي در آموزش و جهت گيري هاي تربيتي بچه ها بر عهده داشتند، از اين رو دوره 3 جلدي کتاب هاي «ادبيات مکتب خانه اي ايران» مي توانند منبع مطالعاتي خوبي براي محققان و پژوهشگران باشد، از طرفي براي بسياري از مردم مرور کتاب هاي مکتب خانه اي خالي از لطف نيست.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۹۲ساعت 18:19  توسط محمود موحدان  | 

كتاب«شكاريم يكسر همه پيش مرگ» اثر شاهرخ مسكوب .انتشارات:نی. تعدادصفحه:294

شاهرخ مسكوب يكي از چهره‌هاي فرهنگي و ادبي زمانه ماست كه گويي تاثيرگذاري اش با مرگش خاتمه نيافته و به عبارتي بهتر همچنان زنده است.
 او كه هميشه دغدغه زبان، ادبيات و فرهنگ اين مرز و بوم را با خود داشت مي‌كوشيد تا با قلم خاص خودش و شيوه متفاوتش در تحليل مسائل، راه روشنگري و اعتلاي فرهنگي را براي نسل خود و پس از خود باز كند.

بهار سال 84 مسكوب پس از عمري نگارش و تحقيق، در غربت، ازدنيا رفت و در اين هفت سال كه از مرگش مي‌گذرد گويي به نبودنش و نديدن كتاب جديدي از او عادت كرده‌ايم اما حدود يك هفته پيش خبري درباره كتاب تازه‌اي از او منتشر شد: مقاله‌هايي چاپ نشده و خوانده نشده به قلم آشناي مسكوب.
كتاب«شكاريم يكسر همه پيش مرگ» با 294 صفحه از سوي نشر ني منتشر شد و در برگيرنده جستارها و مقاله‌هايي است كه بعضي از آنها يك اثر جداگانه و مفصل مي‌شد اگر نويسنده شكار مرگ نمي‌شد.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  دوشنبه هشتم مهر ۱۳۹۲ساعت 14:31  توسط محمود موحدان  | 
چهارمین کتاب آلن دوباتن با یک موضوع متفاوت آمد

سقوط ها، فروپاشی ها.نویسنده: عبدالحسین آذرنگ.انتشارات: موسسه جهان کتاب .قیمت 7000 تومان

 این کتاب دباره تمدن هایی است که جای خود را به تمدن دیگری داده اند؛ مثل تمدن های بین النهرین، مصر، حاشیه مدیترانه، یونان باستان، روم باستان، روسیه قرن هجده، عثمانی، تمدن های سرخپوستی... به سقوط تمدن رومی و علت های آن بیشتر از بقیه پرداخته شده است، چرا که به عقیده نویسنده، مبحث سقوط امپراتوری روم از چنان گستردگی و جامعیتی برخوردار است که می تواند انواعی از سقوط تمدنی را دربر بگیرد. در فصل های دیگری هم درباره مفهوم تمدن، «دیدگاه ها و فرضیه ها درباره تمدن» و «نظریه پردازان تمدن و تمدن شناسان» و دیدگاه آنها درباره سقوط و مرگ تمدن ها به اختصار بحث شده. کتاب به زبان سااده و برای عموم نوشته شده.  برترینها

 |+| نوشته شده در  دوشنبه هشتم مهر ۱۳۹۲ساعت 12:23  توسط محمود موحدان  | 
چهارمین کتاب آلن دوباتن با یک موضوع متفاوت آمد

خوشیها ومصایب کار( مجموعه مقالات )نویسنده:آلن دوباتن.مترجم:مهرنازمصباح انتشارات:به نگار

آلن دوباتن و نثر سرخوشش را با «پروست چگونه می تواند زندگی شما را دگرگون کند؟» شناختیم و بعد در «هنر سیر و سفر» و «تسلی بخش های فلسفه» هم همان نثر را دیدیم که چطور می تواند از یک مقاله فلسفی، منتهی داستانی بسازد این، چهارمین کتاب و در واقع چهارمین مجموعه مقالات دوباتن است باز هم مثل آثار قبلی او می شود آنها رامثل یک داستان خواند و پیش رفت.آقای فیلسوف این بار به سراغ مفهوم کار و کار کردن و «که سرمایه جاودانی است کار» رفته. .کتاب از 10 مقاله مختلف، یک سپاسگزاری، یک موخره مترجم و یک مصاحبه اختصاصی مترجم با دوباتن تشکیل شده. هر کدام از آن 10 مقاله، حاصل یک سفر هستند و دوباتن در آنها به گزارش وقایع سفر و ماجراهایی که در طول سفر با آن آشنا شده پرداخته. سفرهای متنوعی از یک کارخانه بیسکویت سازی تا گمرک دریایی. یک بار نویسنده بعدت از خریدن یک تن ماهی از فروشگاهی در لندن، دنبال این رفته که این تن ماهی از کجا آمده و همینطور سیر معکوس را گرفته و رفته تا به ماهیگیری رسیده که آن ماهی را صید کرده و دارد روی قایق، پوست ماهی را می گیرد.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  دوشنبه هشتم مهر ۱۳۹۲ساعت 12:14  توسط محمود موحدان  | 
معرفی کتاب؛ یاغیان

یاغیان/ اریک هابسباوم ترجمه عطاءالله نوریان - نشر قطره - 8000 تومان

اریک هابس باوم در ایران چهره شناخته شده ای است و بیشتر آثار این مورخ انگلیسی به فارسی ترجمه و منتشر شده. قدرت قلم این استاد دانشگاه کمبریج به حدی است که علیرغم گرایش های چپ او، محافل دست راستی از او به عنوان «بزرگترین مورخ زنده جهان» یاد می کنند. تاکنون بیش از 30 کتاب از این مورخ منتشر شده که به زبان های مختلف از جمله فارسی ترجمه شده اند.
درباره این کتاب؛ «یاغیان» حدود 30 سال پیش ترجمه شده بود و در واقع اولین ترجمه فارسی از او به شمار می آمد، اما مترجم کتاب در همان زمان از دنیا رفت و انتشار این کتاب تا الان معطل ماند. (معروفترین ترجمه این مترجم مرحوم برای ما، «شهر طلا و سرب» جان کریستوفر است.)

این کتاب، درباره پدیده یاغی های اجتماعی و قانون گریزانی مثل رابین هود است که در نظر افکار عمومی به شکل قهرمان درآمده اند. نویسنده می گوید این افراد به خصوص در جامعه هایی که ساختار عشیره ای و قومی دارند، به عنوان مدافعان عدالت اجتماعی، انتقام گیرنده یا به عنوان نخستین پیکارگران مقاومت درمی آیند. مردم برای آنها شعر و ترانه می سازند و هنرمندها رمان می نویسند و فیلم می سازند. باز هم به قول نویسنده «اسطوره های راهزنی به مثابه نوعی حافظه جمعی در دنیای شهری مدرن باقی می مانند. بدین سبب که هر فردی تجربه ای شخصی از بی عدالتی افراد و نهادها دارد، به ویژه تهیدستان که تجربه های بسیاری از این دست دارند.» هابس باوم درباره چرایی همین پدیده توضیح می دهد.
اکثر مطالب این کتاب، به استثنای فصل هشت (مصادره کنندگان)، که متکی بر تحقیق دست اول است، بر پایه آثار هنری است و نویسنده سعی کرده توضیح بدهد که چرا پدیده یاغی گری در سراسر قرون و سرزمین ها، اینقدر شبیه به هم است. در کتاب یاغی ها، رفتارهایشان و واکنش مردم به آنها دسته بندی و ریشه یابی شده است. نثر روان مترجم هم به لذت خواندن کمک می کند.

 برترینها

 |+| نوشته شده در  دوشنبه هشتم مهر ۱۳۹۲ساعت 11:37  توسط محمود موحدان  | 

گفتار در مبانی نظری انحطاط ایران. نویسنده: جواد طباطبایی .انتشارات: کویر. نخستین چاپ: دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی. آخرین چاپ: 1388  شابک‎ 964-6144-24-1  

درآمدی بر تاریخ اندیشهٔ سیاسی درایران نخستین کتاب تألیفی جواد طباطبایی است که ویراست نخست آن با نام درآمدی فلسفی بر تاریخ اندیشهٔ سیاسی در ایران منتشر شده بود. وی در این کتاب کارش را با خواندن دقیق اندیشه پیشینیان آغاز می‌کند تا به یاری آن‌ها، اندیشه جدید امروز را بازشناسد. این کتاب دیباچه‌ای به تاریخ اندیشهٔ سیاسی در ایران است و بی‌آنکه صرف توالی تاریخی جریان‌های اندیشهٔ سیاسی در ایران دورهٔ اسلامی را دنبال کند، می‌کوشد تا برخی از وجوه پراهمیت آن را از دیدگاه فلسفی، یعنی از جایگاه و معنای جریان‌های اندیشهٔ سیاسی در فرهنگ و تمدن ایرانی، مورد بررسی قرار دهد. طباطبایی ادامهٔ این بحث را در زوال اندیشهٔ سیاسی در ایران ادامه داده است.

فهرست کتاب

 • پیشگفتار نسخهٔ دوم
 • فصل نخست: ملاحظاتی در اندیشهٔ سیاسی از اسلام تا ایران
 • فصل دوم : مقدمه بر تاریخ اندیشهٔ سیاسی در ایران
 • فصل سوم : خواجه نظام‌الملک طوسی و اندیشهٔ سیاسی ایرانشهری
 • فصل چهارم : منحنی تحول اندیشهٔ سیاسی غزالی
 • فصل پنجم : اندیشهٔ سیاسی امام فخر رازی
 • فصل ششم : تأملی در انحطاط حکمت عملی در ایران
 • فصل هفتم : امتناع تأسیس اندیشهٔ سیاسی بر مبنای اندیشهٔ عرفانی
 • فصل هشتم : دریافت عرفانی و لندیشهٔ سیاسی ایرانشهری
 • فصل نهم : فضل‌الله روزبهان خنجی و تجدید ایدئولوژی خلافت

 • ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۲ساعت 13:6  توسط محمود موحدان  | 
  فراتر از بودن

  کتاب فراتر از بودن .نویسنده:کریستین بوبن مترجم:سید حبیب گوهری راد.تعدادصفحه 84

  این کتاب در حقیقت نامه های بوبن بعد از مرگ همسر اش ژیلسن  به اوست.بوبن  چند ماه بعد از درگذشت ناگهانی همسر اش در سن 44 سالگی دوباره نوشتن را آغاز میکند ولی این بار به قول خودش این کتاب را نه برای ادامه کارهای ادبی اش و نه برای مردم بلکه واقعا برای دل خود و برای همسرش مینویسد.بوبن در این نامه ها سعی بر آرام کردن و قبولاندن این مصیبت گران به خود دارد و در نتیجه به این باور میرسد که حتی در مرگ هم زیبایی هایی وجود دارد که در پی درست دیدن و درست اندیشیدن به آن خواهیم رسید.تمام لغت به لغت این کتاب از درد نبودن مهربان همسری حکایت میکند که گرچه شاید در زمان بودن به تمام معنا زنی کامل نبوده ولی چیزی که در درون این زن کاملا مشهود است،این است که او  عاشقانه به انسان های اطراف اش می نگریسته و این بهترین امتیازی است که هر کسی قادر نخواهد بود به آن دست یابد و  چنین رفتارهای صبورانه و زیبایی  در برخورد با آنان داشته باشد.در لابلای  کلمات این کتاب،عشق بزرگ بین این دو انسان، کاملا مشهود است.چقدر زیبا است چنین خواستن هایی و چنین بودنهایی در کنار هم.به راستی چقدر غبطه خوردم به آنان.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۲ساعت 11:58  توسط محمود موحدان  | 

  کتاب «تکرار یک تنهایی» جستارهایی از حیات سید مرتضی آوینی به کوشش محمدعلی صمدی در مجموعه یاران ناب انتشارات یا زهرا منتشر شده است. این کتاب در برگیرنده ۲۶ یادداشت از دوستان و نزدیکان آوینی است که مستند به مصاحبه و هم کلامی با مجاوران و آشنایان سید مرتضی آوینی است که گردآورنده در برخی از آنها حضور داشته است و در برخی نقشی نداشته است و تنها از منابعی دیگر گزیده یا تلخیص کرده است.گردآورنده آن طوری که در مقدمه ذکر کرده است چون قصد زندگی نگاری و سرگذشت نویسی نبوده در گزینش مطالب تنها بریده هایی را که یادآور تنگناها و غربت آوینی بوده است را به منظور ادراک بهتر و ژرف‌تر از احوالات او آورده است.نیمی از این کتاب ۱۲۰ صفحه‌ای عکس است و به گونه‌ای آلبوم تصویری به شمار می‌آید و عکس‌ها از آرشیو نشر یا زهرا گردآوری شده است.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۲ساعت 11:38  توسط محمود موحدان  | 

  کتاب گزیده اخلاق ناصری. اثرنصیرالدین طوسی.انتشارات قدیانی ۱۳۸۶

  اخلاق ناصِری یکی از مهم‌ترین رساله‌های حکمت عملی در دوره اسلامی است که خواجه نصیر طوسی در سال ۶۳۳ هجری قمری نوشتن آن را به پایان رساند. همچنین این کتاب از مشهورترین نوشته‌های خواجه نصیر، یکی از دو کتاب نوشته شده بنا به خواست حاکم شیعه (به همراه اخلاق جلالی) در باب حکمت عملی و نخستین اثر فارسی زبان مهم در باب مذکور است که مطالب آن مبتنی بر تلفیق دیدگاه فلسفی و علمی یونان و دیدگاه اسلامی درباره انسان، خانواده و جامعه است. اخلاق ناصری در باب اخلاق فردی، تدبیر منزل (رفتار در محیط خانه و اداره زندگی) و سیاست مدن (به تعبیر امروزی علوم سیاسی) نگاشته شده‌است. باب اول آن، خلاصه‌ای از رساله عربی تهذیب‌الاخلاق یا الطّهارة اثر ابن مسکویه است.

  به جز مقدمه، این کتاب شامل سه فصل است:

  فصل اول: همانطور که گفته شد این فصل در مورد حکمت اخلاقی نوشته شده و شامل هفت فصل بر مبادی و ده فصل در مقاصد است.

  فصل دوم: در مورد تدبیر منزل بوده و شامل پنج فصل است. نصیرالدین آن را از رساله مختصر تدبیر منزل نوشته نویسنده گمنام، به نام آبروسن یونانی گرفته و خود آن را به آداب متقدمان و متاخران موشح کرده‌است.

  فصل سوم: شامل هشت فصل است که نصیرالدین در نوشتن آن از کتاب‌های فصول المدنی و آراء اهل المدینه الفاضله فارابی و السیاسه ابن سینا استفاده کرده‌است. در نهایت این فصل با قسمتی از وصایای منسوب به افلاطون تمام می‌شود


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ساعت 10:5  توسط محمود موحدان  | 

  کتاب«مبانی زندگینامه داستانی».نویسنده:مهدی کاموس .انتشارات:شاهد  قیمت 4 هزار تومان

  موضوع :آشنایی با سیر نگارش زندگینامه داستانی در جهان و بررسی زندگینامه‌های داستای دفاع مقدس وبا هدف آشنایی نویسندگان و پژوهشگران با سیرنگارش و تدوین آثاری از این دست برای نگارش زندگینامه‌های داستانی شهدای دفاع مقس تدوین شده است. این کتاب را در واقع باید اثری برای تبیین گونه ادبی زندگینامه داستانی نویسی و بیان اصول و فنون و ویژگی‌های آن دانست.مولف همچنین در مقدمه خود انگیزه‌اش از تالیف این کتاب را بررسی وضعیت‌ صدها زندگینامه داستانی شهدای دفاع مقدس  عنوان کرده که در راستای سیاست‌های بنیاد شهید و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تولید شده است.

  این کتاب در بخش اول خود  به موضوع و مسئله زندگینامه نویسی، نوع روایت و مخاطب در آن پرداخته است و نقش هدف دیدگاه و ایدئولوژی و نیز کارکردهای آن را مورد کندوکاو قرار داده است که در نهایت با بررسی معضل زندگینامه‌نویسی در ایران همراه می‌شود.دومین فصل از این کتاب نیز به موضوع شرح حال و سیر تحول زندگینامه در اروپا و غرب توجه نشان داده است، این متن را به عنوان محصولی از دوران مدرنیته و روشی در انسان‌شناسی مورد توجه قرار داده است.

  مبانی نظری زندگینامه‌نویسی هم عنوان دومین بخش از این کتاب است که در فصل اول از آن موضوع شناخت‌شناسی از زندگینامه داستانی می‌پردازد که در آن موضوع واژه‌شناسی از زندگینامه داستانی و تعریف اصطلاحی از این گونه روایی مورد توجه نویسنده قرار گرفته است و در دومین فصل از آن مفاهیم اصطلاحی نزدیک به معنای زندگینامه داستانی نویسی مورد توجه واقع شده است.

  نویسنده سومین بخش از این کتاب را به موضوع عوامل پژوهشی در تالیف زندگینامه داستانی اختصاص داده است که نخستین فصل از آن به بررسی عوامل پژوهشی، مستندنگاری و ادبی پرداخته است.دومین فصل از این بخش نیز به بررسی لوازم و عناصر نگارش زندگینامه داستانی با مراجعه به چند زندگینامه مشهور جهان اشاره دارد که در میان آنها زندگینامه چخوف، بتهوون، همینگوی، تولستوی، مارک تواین و ژان ژاک روسو قابل توجه است.

  بررسی لوازم و عناصر تالیف زندگینامه داستانی دفاع مقدس نیز موضوع فصل پایانی این کتاب است.

   |+| نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ساعت 13:53  توسط محمود موحدان  | 

  در سینه ات نهنگی می تپد نویسنده: عرفان نظر آهاری

  اینکه مدام به سینه ات می کوبد، قلب نیست؛ ماهی کوچکی است که دارد نهنگ می شود. ماهی کوچکی که طعم تنگ بلورین، آزارش می دهد و بوی دریا هوایی اش کرده است.قلب ها همه نهنگانند در اشتیاق اقیانوس . اما کیست که باور کند در سینه اش نهنگی می تپد! .آدم ها ، ماهی را در تنگ دوست دارند و قلب ها را در سینه ...ماهی اما وقتی در دریا شناور شد، ماهی ست و قلب وقتی در خدا غوطه خورد، قلب است. هیچ کس نمی تواند نهنگی را در تنگی نگه دارد؛ تو چطور می خواهی قلبت را در سینه نگه داری؟ و چه دردناک است وقتی نهنگی مچاله می شود و وقتی دریا مختصر می شود و وقتی قلب خلاصه می شود و آدم، قانع.این ماهی کوچک اما بزرگ خواهد شد و این تنگ بلورین، تنگ و سخت خواهد شد و این آب ته خواهد کشید تو اما کاش قدری دریا می نوشیدی و کاش نقبی می زدی از تنگ سینه به اقیانوس. کاش راه آبی به نامنتها می کشیدی و کاش این قطره را به بی نهایت گره می زدی. کاش ...بگذریم ...دریا و اقیانوس به کنار. نامنتها و بی نهایت پیشکش کاش لااقل آب این تنگ را گاهی عوض می کردی . این آب مانده است و بو گرفته است. و تو می دانی آب هم که بماند می گندد، آب هم که بماند لجن می بندد و حیف از این ماهی که در گل و لای، بلولد و حیف از این قلب که در غلط بغلتد!

   


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  جمعه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۲ساعت 17:45  توسط محمود موحدان  | 

  مبانی تاریخ پارتیان .نویسنده: کلاوس شیپمان/ ترجمه: هوشنگ صادقی. ناشر: نشر فرزان روز اشکانیان وارث هخامنشیان و سلوکیان بودند. به همین علت تداوم سیاست کشورداری و تشکیلات اداری آن سلسله‌ها در این عصر مشهود است. سرزمین وسیع پارتی- اشکانی برمبنای نظام حکومتی هخامنشی و سلوکی پایه‌گذاری شده بود. با وجود این، تفاوت‌هایی نیز به دلیل وجود سلسله‌های کوچک محلی مانند پارس- الیمایی (بخشی از عیلام) مسنه (دشت میسان)، مادآتروپاتن، هیرکانه(کرگان) سکتان و غیره دیده می‌شد.
   این پادشاهی‌های کوچک به وسیله شاهزادگان یا شاخه‌های فرعی این خاندان اداره می‌شد. آنها با وجود اینکه پادشاهی اشکانی را به رسمیت می‌شناختند یا مانند پارس و عیلام خود را به نوعی تابع می‌دانستند اما در بسیاری از موارد مانند(سکه زدن) مستقل عمل می‌کردند. بخش‌های دیگر قلمرو اشکانیان، به استان یا «ساتراپ‌نشین» تقسیم می‌شد. از دیگر جنبه‌های پژوهشی کتاب حاضر، هنر و دیگر جنبه‌های تاریخ و فرهنگ پارتها، مانند اقتصاد، سپاه و دین نیز بررسی می‌شود. به نظر می رسد که بررسی تاریخ پارتها به عنوان جریان سیاسی اهمیت ویژه دارد.

   


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  جمعه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۲ساعت 16:42  توسط محمود موحدان  | 

  کتاب «ستاره غروب»زندگی نامه داستانی شهیده «زهره بنیانیان».نویسنده:«منا کرباسچی».ویراستار:«محمد قاسم فروغی جهرمی» .انتشارات:شاهد تعدادصفحه 118 قیمت 6 هزار تومان  

  نویسنده علاوه بر بخش های اصلی، یک فصل را به مرور زندگی‌نامه و تصاویر و دست نوشته‌های شهیده اختصاص داده و تصویری مستند از قهرمان و شهیده داستان به خواننده ارائه می‌دهد.

  کتاب «دُر نجف» زندگینامه داستانی شهید آیت الله سید محمدباقر حکیم.نویسنده: اصغر استاد حسن معمار .انتشارات :مرکز اسناد انقلاب اسلامی.تعدادصفحه 128  قیمت 3هزار تومان  


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 17:37  توسط محمود موحدان  | 
  زندگینامه «رومن رولان»، نویسنده فرانسوی، اثری است که اشتفان تسوایک، نویسنده اتریشی، آن را نوشته و در ایران به قلم محمد مجلسی ترجمه شده است. در این اثر به تجلیل و قدرشناسی از نویسنده‌ای پرداخته شده که معتقد است پاکی نیت او در این دنیای آشفته بیشتر به اعجاز شباهت دارد.-

   زندگینامه‌نویسی در ایران گرچه قدمت و طرفداران زیادی ندارد اما این نوع نگارش امروزه در اروپا و آمریکا به یک سبک ادبی خاص تبدیل شده و بسیاری از بزرگان مانند رومن رولان و اشتفان تسوایک آغاز راه نویسندگی خود را مدیون این سبک ادبی هستند. کتابی به تازگی با عنوان «رومن رولان» منتشر شده که نویسنده آن اشتفان تسوایک اتریشی است.

  تسوایک در این کتاب با بیان این‌که هدفش از تالیف این کتاب نوشتن شرح حال یکی از هنرمندان عالیقدر اروپایی نبوده شخصیت رولان را این‌گونه شرح می‌دهد: «در این کتاب بیشتر می‌خواهم راوی تلاش و کوشش صلح‌آمیز و انسان‌دوستانه مردم باشم که برای من و گروه دیگری نماد درخشان بزرگواری و معنویان در این عصر و زمانه است.

  زندگینامه «رومن رولان».نویسنده :اشتفان تسوایک،مترجم: محمد مجلسی . انتشارات: دنیای نو.تعدادصفحه335 قیمت 14 هزار و 500 تومان


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 12:46  توسط محمود موحدان  | 

  زندگی بتهوون (چهار کتاب) نویسنده: رومن رولان.مترجم: دکتر محمد مجلسی.ویراستار: مصطفی کمال پورتراب .ناشر: نشر دنیای نو تاریخ نشر: تابستان ۱۳۷۵ – چاپ دوم تعداد صفحات: دوره چهار جلدی ۱۶۹۷ صفحه قیمت سال ۱۳۸۹ : دوره چهار جلدی ۴۲ هزار تومان

  کتاب اول : از اروئیکا تا آپاسیوناتا – ۴۵۱ صفحه

  کتاب دوم : آوای رستاخیز – ۴۳۴ صفحه

  کتاب سوم : سمفونی نهم – ۳۶۸ صفحه

  کتاب چهارم : عشق های بتهوون – ۴۴۴ صفحه


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 12:33  توسط محمود موحدان  | 
  رومن رولان و مهاتما گاندی، برخورد دو روح بزرگ 

  رومن رولان و گاندی" عنوان کتابی است شامل نامه‌ها، گفت‌وگو، یادداشت‌های روزانه، مقاله‌ و... با پيشگفتاري از "جواهر لعل نهرو" که به قلم "محمدتقی بهرامی حران" ترجمه و از سوی انتشارات مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر شده است.

  "مهاتما گاندي" نيم قرن مردم هند را تربيت کرد و به انديشه آن‌ها جهت داد و ما از شکست‌ها و عقب‌ماندگي‌هاي اصلي خود خلاص نشديم؛ اما از او چيزهاي بسياري آموختيم.
  "محمدتقی بهرامی‌حران " مترجم کتاب "رومن رولان و گاندی" با بیان سخنی از "جواهر لعل نهرو" گفت: در ميان بسياري از صفات برجسته "گاندي جي"، دو صفت بيش از همه قابل ذکر است: نترسيدن و نداشتن نفرت. امروز ترس و نفرت بر جهان چيره شده و هيچ صفتي را بدتر از اين دو نمي توان براي يک فرد يا يک ملت تصور کرد؛ زیرا نسل گذشته آکنده از ترس و نفرت بود و نسل امروز در سايه آن‌ها رشد مي کند.
  "جواهر لعل نهرو" در بخشی از این کتاب گفته است، سی سال پیش این توفیق را یافتم در ویلنوو چند بار با رومن رولان دیدار کنم كه سخت تحت تأثیر او قرار گرفتم، هر چند با گاندی تفاوت بسیار داشت؛ اما حس کردم میان آن دو پیوندی هست.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 12:10  توسط محمود موحدان  | 

  مجموعه‌کتاب‌های «یک نفر»به همت «حبیبه جعفریان»

  این کتاب ها سرگذشت هشت انسان بزرگ است. انسان هایی مثل سید حسن مدرس، جلال آل‌احمد، غلامرضا تختی، سهراب سپهری، تولستوی، اینشتین، گاندی و ماری کوری.

  این کتاب‌های جیبی، هر کدام حدود 40 صفحه دارند که یک‌سوم‌اش عکس است؛ عکس‌هایی دیدنی. انتشارات سروش، هر یک از این زندگی‌نامه‌ها را به قیمت 400 تومان عرضه کرده است.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ساعت 17:49  توسط محمود موحدان  | 

  «صد دقیقه تا بهشت» صد خاطره دربارۀ سیدمحمد حسینی‌بهشتی.گردآوری: مجیدتولایی.انتشارات: مستند،  قطع جیبی.تعدادصفحه ١٠۴ حاوی عکس و متن.قیمت ١٢٠٠ تومان

  «صد دقیقه تا بهشت» مجموعه‌ای از صد خاطره است دربارۀ سیدمحمد حسینی‌بهشتی که خواندنِ هر کدام، یک دقیقه هم وقت نمی‌گیرد. انتخابِ خاطرات، بسیار خوب و پسندیده صورت گرفته است. خاطره‌ها تحسین برانگیزند و لحنی که نویسنده برای بیان‌شان به کار برده جذاب است. بسیار کوتاه و با ادبیات داستانی نوشته شده‌اند.

  گفتند حالا که «مرگ بر شاه» همه‌گیر شده؛ شعار جدید بدیم. «شاه زنازاده است، خمینی آزاده است». آشفته شده‌بود. گفت: رضاخان ازدواج کرده، این شعار حرام است. از پلکان حرام که نمی‌شود به بام سعادت حلال رسید.

  ***

  الآن بهترین موقعیته، برای کمک به پیروزی انقلاب هم هست! نیت بدی هم که نداریم. آمار شهدای ١۵خرداد رو بالا می‌گیم، خیلی بالا، این ننگ به رژیم هم می‌چسبه!


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ساعت 17:39  توسط محمود موحدان  | 

  دختران بخوانند کتابي است که همه دختران به آن علاقه نشان خواهند داد. چرا که مملو از داستان های واقعی و اتفاقاتی است که برای  همه دختران، خواندنی و بسیار جذاب خواهد بود. حتی توصیه  می شود والدین نیر این کتاب را مطالعه نمایند.كتاب  دختران  بخوانند،  درباره اولين قدم ها ، براي رسيدن به ايجاد خانواده هايي است كه در بهترين حالت تشكيل مي شوند؛ اگر اين مهم محقق شود، با انتخاب صحيح و كم اشتباه همسر آينده مان، خوشبختي و سعادت را با خود همراه نموده ایم؛در روند مطالعه این کتاب، داستانهایی واقعی و ماجراهایی که برای دختران اتفاق می اُفتد، خواندن کتاب را دوست داشتنی نموده است. 

  كتاب دختران بخوانند (جلد اول از دوره هفت جلدي آنچه بايد همه بدانند ) نويسنده : قدير عيدي زاده انتشارات : پرسمان قيمت 7200 تومان

   


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ساعت 16:59  توسط محمود موحدان  | 

  «نامه‌های پدری به دخترش»نوشته جواهر لعل نهرو ترجمه مرحوم محمود تفضلی انتشارات علمی فرهنگی

   كتاب نامه‌های پدری به دخترش،نخستين بار در سال ۱۳۳۶ منتشر شده بود./

   اين كتاب مجموعه‌اي از ۳۰ نامه نهرو را در برمي‌گيرد. وي اين نامه‌ها را در تابستان سال ۱۹۸۲ براي دختر ده‌ساله‌اش ايندرا نوشته كه بعدها نخست‌وزیر هند شد. اين نامه‌ها در اصل فقط براي استفاده دخترش كه از او دور بود نوشت شده و بعدها به علت اينكه بازتاب گوشه‌اي از تفكرات نهرو بوده، منتشر شده است. 
  تفضلي در مقدمه كتاب مي‌نويسد: نامه‌هاي نهرو از يك سو مقدمه‌اي بر كتاب بزرگ «نگاهي به تاريخ جهان» اثر جواهر لعل نهرو است و از سوي ديگر به شكلي مستقل، شامل اطلاعاتي است كه براي كودكان و نوجوانان و مردم عادي بسيار مفيد است.
  ترجمه‌اي كه به تازگي بعد از سال‌ها توسط انتشارات علمي فرهنگي تجديد چاپ شده، از روي نسخه‌اي است كه در سال ۱۹۵۲ دانشگاه آكسفورد در هند آن را چاپ كرده است.
  استقبال عمومي از اين كتاب به قدري بوده كه از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۲، ۳۳ بار تجديد چاپ شده است. محمود تفضلي ترجمه اين كتاب را با اطلاع و موافقت خود جواهر لعل نهرو و با بازبيني وی انجام داده است. 
  كتاب طبيعت، انسان‌هاي ابتدايي، تمدن‌هاي بزرگ، چين و هند، پادشاهان معابد و كاهنان، چين و هند، نام برخي از نامه‌هايي اند كه نهرو براي دخترش نوشته است.
  جواهر لعل نهرو ۱۴ نوامبر ۱۸۸۹ برابر با ۲۳ آبان ۱۲۶۸در كشمير زاده شد. به وي لقب «پانديت» يا «معلم» هم داده اند. وي یکی از بزرگ‌ترین رهبران جنبش استقلال هند و کنگره ملی هند بود. او به عنوان نخستين نخست‌وزیر هند پس از اعلام استقلال در ۱۵ اوت ۱۹۴۷ (۲۳ مرداد ۱۳۲۶) انتخاب شد.
  تا پیش از استقلال هند، نهرو مدت ۱۰ سال از عمرش را (البته به گونه‌ای نامنظم) در زندان‌های استعماری گذراند. پس از نخست‌وزیری او با کمک میهن‌دوستانی چون سردار پاتل و دکتر آمبدکار توانست قوانین جدیدی را برای ساختاردهی مجدد به جامعه هند تصویب کند که مهم ترین آنها، لغو نظام کاست بود. نهرو همراه با احمد سوکارنو، مارشال تیتو و جمال عبدالناصر از پایه‌گذاران جنبش عدم تعهد به شمار می رود. 
  نهرو در ۲۷ مه ۱۹۶۴ برابر با ۶ خرداد ۱۳۴۳در گذشت.
  انتشارات علمي و فرهنگي چاپ نخست اين كتاب را در سال ۱۳۳۶ منتشر ساخت و در امسال (۱۳۸۷) با شمارگان ۲۰۰۰ نسخه در ۲۶۰ صفحه، مجددا به بازار كتاب عرضه‌كرده است.
  (ايبنا)،


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ساعت 12:0  توسط محمود موحدان  | 

  یک مرد داستان مردی به نام آلساندرو پاناگولیس است،که از زبان همسرش نقل می شود.در واقع اوریانا فالاچی یک مرد را در قالب نامه ای به آلکوس زندگی این مبارز یونانی را را باز گو می کند. الکوس یا همان آلساندرو پاناگولیس که بیش از سی سال پیش به مبارزه با پاپادوپولس دیکتاتور نظامی یونان – بر می خیزد و در این راه بازداشت می شود.در دوران بازداشت به وحشیانه ترین شکل ممکن شکنجه می شود و سرانجام در دادگاه به اعدام محکوم می شود. اما به دلیل فشار بین المللی و حمایت مردم کشور های مختلف اعدام نمی شود در نتیجه حکم اعدام او منجر به حبس ابد می شود.آلکوس یک بار از زندان فرار میکند ولی دوباره دستگیر و در شرایط سخت تری زندانی می شود. توصیف های این کتاب درباره زندان انفرادی به گونه ای است که خواننده تمام وحشت و سختی های یک سلول انفرادی را لمس می کند .این در حال است که به نقاط ضعف آلکوس را نیز بیان می کند "شکنجه های دیگه ای هم بود که به حساب نمی اومدن،چون اثر باقی نمی ذاشتن!مثلا وقتی از زور بی خوابی می افتادی و دوباره بیدارت می کردن ، یا خفگی!فهمیده بودن طاقت خفگی رو نداری بیشتر با این روش عمل می کردن!"
  الکساندر پاناگولیس سر انجام پس از پنج سال توسط پاپادوپلیس بخشیده می شود......  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ساعت 11:57  توسط محمود موحدان  | 

  «زندگی،‌جنگ و دیگر هیچ!» نمایشگر یک سال از زندگی نویسنده است که در پاسخ خواهر کوچکش که پرسیده بود:‌«زندگی یعنی چه؟» نوشته است.وی پاسخ این سؤال را در نبردها،زد و خوردها،وحشی‌گری‌ها و مرگ در جنگ ویتنام جستجو کرده است.و نیز در مکزیک؛جایی که در«میدان سه فرهنگ» همزمان با گشایش المپیک مکزیک،‌زخم عمیقی برداشت.مشاهدات او ابعاد دیگری هم دارد که ویژه‌ی خود اوست.او همه‌ی مشکلاتی را که گریبانگیر بشر است می‌بیند و مطرح می کند.
  «زندگی،‌جنگ و دیگر هیچ!» برداشت ویژه‌ای دارد،‌هم بدبین است،هم خوش‌بین.نماینده‌ی زندگی امروز ما است. بدبین است چون از هیچ یک از ابعاد ننگ آمیز بشر چشم نپوشیده و زندگی بشر را زیر سؤال برده است.خوش‌بین است چون در پایان به نتایج امیدوار کننده‌ای می‌رسد که به نوعی راه«چگونه زیستن» در دنیای امروز و به دور از بیهودگی و بی تفاوتی و چشم پوشی بر دردهای گریبان‌‌گیر بشری را نمایان می‌سازد.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ساعت 11:54  توسط محمود موحدان  | 

  در این کتاب اوریانا به آمریکا سفر می کند تا در باب سفر به ماه که بحث داغ روز است تحقیق کند . این کتاب شرح سفر اوست مصاحبه با فضانوردان ، عقایدشان در مورد آینده ، بهای پیشرفت ، نحوه آزمایش های فضایی و انتخاب فضانوردان ،

  قسمت هایی از کتاب

  اگر طعنه بزنیم کسی مسخره مان نمی کند اما همینکه به چیزی واقعا ایمان داشته باشیم همه به سرمان می ریزند .

  وظیفه بشر راضی شدن و قبول کردن نیست ، اعتراض کردن و انقلاب است . تنها با عاصیگری است که بشر می تواند به حقیقت پی ببرد .

  شرط بودن ، مردن است . بشر می میرد تا جای خود را به بشر دیگری بدهد . اشیا می میرند تا برای اشیا دیگر جا باز کنند .

  درست در مواقعی که به کسی احتیاج داریم پیش ما نیست .

  اگر ادم بخواهد به تمام خطراتی که متوجه ما هستند فکر کند باید اصلا پای خود را از خانه بیرون گذارد . وقتی هم در خانه ماند باید از جایش تکان نخورد . چون در انجا هم ممکن است بلایی بر سرش بیاید . چه بسا کسانی که در حمام برق می گیردشان . یا اینکه پایشان روی پله ها لیز می خورد و می شکند یا موقع بریدن کالباس انگشتشان را می برند . اگر بخواهیم به این چیزها فکر کنیم باید از جایمان تکان نخوریم . همان جا روی اولین پله بنشینیم . مثل کرم های حشره ای وحشت زده که فقط به یک چیز فکر می کنند : انواع مرگ .

  فقط کسانی که خیلی گریه کرده باشند ، خندیدن را بلدند .

  گاهی اوقات بهتر است حقیقت را نفهمیم ، همان طور احمق بمانیم . چون حقیقت همیشه به نوعی تلخ است .

  باید دنبال زیبایی گشت . اگر کسی دنبال زیبایی بگردد آن را پیدا می کند برای اینکه زیبایی در همه جا وجود دارد .

  وقتی انسان در قلبش هدفی دارد همه چیز را بهتر تحمل می کند .

  انسان ممکن است با یک نفر بیست سال زندگی کند و آن شخص برایش یک غریبه باشد ، می تواند با یک نفر بیست دقیقه وقت بگذراند و تا آخر عمر فراموشش نکند .   

  اگر خورشید بمیرد.نویسنده:اوریانا فالاچی .مترجم:بهمن فرزانه                       معرفی کتاب

   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ساعت 11:47  توسط محمود موحدان  | 

  ایندیرا به بیو گرافی نویس خود زریر-ماسانی خاطره جالب دیگری از دوران کودکی خود نقل کرده و می گوید:((یک روز یکی از خویشاوندان که از پاریس آمده بود یک لباس زیبای برودری دوزی شده برای من آورد ولی پیش از آنکه آنرا بگیرم مادرم گفت یکی از شعار های ما در مبارزه برای استقلال هند این است که لباس خارجی نپوشیم و فقط ازپارچه های هندی برای خودمان لباس بدوزیم و به همین دلیل از قبول هدیه خود داری نمود.خویشاوند ما گفت:اختیار قبول یا رد سوقاتی مرا به خود ایندیرا واگذار کنید.مادرم رو به من کرد و پرسید ایندیرا چه می گویی؟...با اینکه اشتیاق زیادی به گرفتن لباس داشتم گفتم قبول نمی کنم.خانم خویشاوند با طعنه گفت:پس چرا با عروسک فرنگی بازی می کنی؟.... این حرف خیلی بر من گران آمد و در آن عوالم کودکی چند روز با نفس خود می جنگیدم .تا اینکه یک روز تصمیم خود را گرفتم.عروسک محبوبم را برداشتم و با یک کبریت به پشت بام خانه رفتم.عروسکم را آتش زدم... در تمام عمر خود به اندازه آن روز گریه نکرده ام و از آن روز به بعد از هیچ چیز به اندازه روشن کردن کبریت نفرت ندارم...))


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ساعت 11:37  توسط محمود موحدان  | 

  «ایندیرا گاندی رهبری و قدرت را بخشی از حق طبیعی‌اش به حساب می‌آورد. در دنیای سیاست با هدف تلاش برای استقلال هند بار آمد. رهبری هند تقدیرش بود، اما کار ساده‌ای نبود. او زندگی‌اش را وقف ملتش کرد. باور داشت که مردم می‌توانند در کنار هم زندگی کنند. ولی مشکلات مذهبی و فرهنگی کشورش سبب شد که این باورش به چالش کشیده شود. او عاشق کشور و مردمش بود. او مادر هند بود.» 

  «ایندیرا گاندی» و دستاوردهای ملی هند

  ایندیرا گاندی موفقیت‌ها و نگرانی‌های هند را در سطح جهانی مطرح کرد و همزمان کشورش را به سوی اقتصادی سوسیالیستی رهنمون شد. تلاش او برای افزایش هر چه بیشتر قدرتش نتایج مثبت و منفی به همراه داشت. در زمینه تکنولوژی و امور بین‌المللی دستاوردهای بزرگی برای کشورش به همره آورد. با این‌که خیای‌ها او را در کارش موفق می‌دانند، برخی دیگر او را ناموفق دانسته‌اند. 


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ساعت 11:24  توسط محمود موحدان  | 

   از سال 1900 تا امروز بشریت و جهان تغییرات عمده‌ای از سر گذرانده است. دگرگونی‌های بنیادی در نظریه‌ها و کاربست آنها، معیار آزادی‌های فردی و رسوم مذهبی و علم و فناوری و صنعت را محک زد.فضای فکری جهان معاصر بر بشردوستی و این باور متمرکز شده است که اقتصاد جهانی دنیا را به جایی با ارتباطات نزدیک‌تر تبدیل کرده است. ایندیرا گاندی رهبری و قدرت را بخشی از حق طبیعی‌اش به حساب می‌آورد. در دنیای سیاست با هدف تلاش برای استقلال هند بار آمد. رهبری هند تقدیرش بود اما کار ساده‌ای نبود.او زندگی اش را وقف ملتش کرد. باور داشت که مردم می‌توانند در کنار هم زندگی کنند ولی مشکلات مذهبی و فرهنگی کشورش سبب شد که این باورش به چالش کشیده شود. او عاشق کشور و مردمش بود.او مادر هند بود و کتاب حاضر به ما کمک می‌کند که شناخت کامل‌تری از او و زندگی‌اش به دست آوریم.

  بخش‌های مختلف این کتاب

  حالت فوق‌العاده، کودکی نازپرورده، اروپا و فیروز و ازدواج، هند مستقل، رئیس حزب کنگره، خانم نخست‌وزیر، ملکه هند، خاندانی درگذشت

  کتاب «ایندیرا گاندی».نویسنده باربار ای. سامرویل.ویراستار: پرادیامنا پ. کاران استاد جغرافیای دانشگاه کنتاکی مترجم: مهسا ملک‌مرزبان. انتشارات: ققنوس.تاريخ نشر:اسفند۱۳۹۰ تعدادصفحه  112 وزيري (شوميز)  قیمت 3200  براي گروه سني نوجوان


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ساعت 11:13  توسط محمود موحدان  | 
  «مرد رویاها»روایت 13 بخشی سیدمهدی شجاعی،از زندگی شهید چمران
   «مرد رویاها» متنی است که در قالب فیلمنامه یک سریال تلویزیونی 13 قسمتی با موضوع زندگی شهید مصطفی چمران در دوران زندگی پیش از شهادت وی نوشته شده است.در این فیلمنامه، نویسنده‌ای که مشغول تحقیق برای نوشتن داستانی درباره شهید چمران است به دست‌نوشته‌های وی درباره خودش دست‌ پیدا می‌کند و این دست‌نوشته‌ها او را به سال‌های جوانی و حضور شهید چمران در آمریکا می‌برد.

  قسمت نخست این اثر با آشنایی و ابراز علاقه همسر آمریکایی چمران به وی آغاز می‌شود و سپس ماجرایی را در مورد وی بیان می‌کند که نشان از این دارد که وی فرزندخوانده پدر و مادر آمریکایی او به شمار می‌رود.

  فیلمنامه‌ «مرد رویاها» نویسنده:سیدمهدی شجاعی. انتشارت: کتاب نیستان. قیمت 25 هزار تومان

  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  دوشنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 15:32  توسط محمود موحدان  | 

  معرفی کتاب مصاحبه با تاریخ (اوریانا فالاچی)

  کتاب مصاحبه با تاریخ، مجموعه گفتگوهای ماندنی و خواندنی «اوریانا فالاچی» با چهره های شهره جهانی است که نخستین بار از سوی «نشر علم» رویاروی دل و دیده پارسی زبانان قرار می گیرد. برگردان این گفتگوها از متن ایتالیایی توسط «دکتر نصیرالسادات سلامی» انجام گرفته و «غلامرضا امامی» با نگاه به متن اصلی به ویرایش این کتاب پرداخته و زندگی نامه کوتاه چهره ها را نیز بر آن افزوده است .این کتاب دربرگیرنده ی مصاحبه های ماندنی و و خواندنی اوریانا فالاچی با چهره های شهره جهانی است .

  مصاحبه با هنری کیسینجر/مصاحبه با ایندیرا گاندی/مصاحبه با یاسر عرفات /مصاحبه با جرج حبش/مصاحبه با نورودوم سیهانوک/مصاحبه با ملک حسین/مصاحبه با ژنرال جیاپ/مصاحبه با ویلیام کلبی/مصاحبه با علی بوتو/ مصاحبه با باندارانیکه/  مصاحبه با اسقف ماکاریوس

  مصاحبه با تاریخ (اوریانا فالاچی) ترجمه : دکتر نصیر السادات سلامی به کوشش و ویرایش : غلامرضا امامی .تهران : انتشارات علم ، چاپ اول ، 1390. 404 صفحه .قیمت کتاب : 12500 تومان


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  دوشنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 15:21  توسط محمود موحدان  | 

   فلسطین صلح نه تبعیض.نویسنده:جیمی کارتر.مترجم:مهران قاسمی. انتشارات: ثالث، ۱۳۸۶.

  این کتاب یکی از پرفروشترین کتاب‌های نیویورک تایمز نوشته جیمی کارتر سی و نهمین رئیس جمهور آمریکا است که نوامبر ۲۰۰۶ منتشر شد.کارتر از جمله سیاست‌مدارانی است که بیشترین تعامل را با طرفین درگیر در مناقشه اسرائیل و فلسطین داشته و میزبان مذاکرات صلح کمپ دیوید بوده است. وی در این کتاب با طرح مشکلات منطقه و صلح خاورمیانه چندین بار به فقدان عزم رهبران اسرائیل برای صلح اشاره می‌کند و به انتقاد از آنها می‌پردازد. درباره استفاده از لفظ تبعیض در عنوان کتاب بحث‌های فراوانی در رسانه‌ها و محافل دانشگاهی صورت گرفته ولی او از کتابش دفاع کرد و واکنش‌ها به آن را مثبت ارزیابی کرده است. جیمی کارتر در نامه‌ای در توضیح عنوان کتاب خود اعلام کرد که تبعیض در اسرائیل برپایه نژادپرستی نمی‌باشد بلکه براثر عمکرد گروهی از اسرائیلیان در سرزمینهای فلسطینی می‌باشد او در این نامه همچنین با اسرائیلیان در مورد ترس از تروریسم همدردی کرد.

   |+| نوشته شده در  دوشنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 14:45  توسط محمود موحدان  | 

  خاطرات مارگارت تاچر نويسنده: مارگارت تاچر.مترجم: فريدون دولتشاهي ناشر: اطلاعات تعداد صفحه: 1179 اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

  مروري بر كتاب
  من پيش از اينكه نخست‌‏وزير شوم چند  سفر سياسى به خارج‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏نموده بود م كه از آن جمله سفر به شوروى، آمريكا، آلمان،‌‏‌‏‌‏‌‏اسرائيل،... بود  كه در اين سفرها سعى داشتم از نزد يك با مردم‌‏‌‏‌‏‌‏ عادى برخورد  كنم كه اين كار تقريباً د راين سفرها ميسر‌‏‌‏‌‏‌‏مي‌‏شد .

  ‌ ‏‌‏‌‏‌‏مارگارت تاچر با ياد آورى اين نكات سعى نموده‌‏‌‏‌ د ر ‌‏‌‏‌‏‌‏ضمن ‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏بازگو كرد ن خاطرات خود  به كليه زواياى سياست‌‏‌‏‌‏‌‏ انگليس ‌‏‌‏‌‏‌‏بپرد ازد . مارگارت هیلدا تاچر ؛ رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا بود که در ۱۹۷۹ میلادی با شعار بهبود اوضاع اقتصادی از سوی محافظه‌کاران به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال ۱۹۹۰ در این سمت باقی ماند و از ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ نیز رهبر حزب محافظه‌کار بوده است. وی تنها زنی است که تاکنون دارای این دو پست بوده است.

  الگوی رفتار سیاسی وی به « تاچریسم » معروف است . او به دلیل قاطعیت خود به بانوی آهنین مشهور بوده است. مارگارت هیلدا رابرتز در ۱۳ اکتبر ۱۹۲۵ در «گرانتهام» شهر کوچکی واقع در ۱۵۰ کیلومتری شمال لندن دیده به جهان گشود. در جوانی پدر و مادرش صاحب یک مغازه خواروبارفروشی بودند ولی مارگارت ابتدا لیسانس هنر از دانشگاه آکسفورد دریافت کرد و سپس در دو رشته شیمی و حقوق تحصیلات عالیه را ادامه داد و از هر دو فارغ التحصیل گردید. بعد از آن به ریاست گروه فارغ‌التحصیلان عضو حزب محافظه‌کار در دانشگاه آکسفورد انتخاب شد. در ۱۹۵۱ با «دنیس تاچر» از مدیران ثروتمند صنایع نفت انگلیس ازدواج کرد و از آن پس به «مارگارت تاچر» مشهور شد. حاصل این ازدواج یک دختر و پسر دوقلو بود. مارگارت مدتی مشغول به وکالت در دادگستری بود. در ۱۹۵۹ به نمایندگی مجلس عوام انگلیس انتخاب شد و در دولت حزب محافظه‌کار در ۱۹۷۰ سمت وزارت آموزش و پرورش را بر عهده گرفت. در ۱۹۷۵ به رهبری حزب محافظه‌کار انتخاب شد. این نخستین بار در تاریخ انگلستان بود که یک زن رهبر یک حزب سیاسی عمده این کشور می‌شد.

   |+| نوشته شده در  دوشنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 13:0  توسط محمود موحدان  | 

  راه دشوار آزادي: خاطرات نلسون ماندلا .نویسنده:نلسون ماندلا؛ مترجم:مهوش غلامي - انتشارات: اطلاعات - 828 صفحه - رقعي (شوميز) - چاپ 5 سال 1390 - 2100 نسخه - 50000 ريال - 5 -326-423-964-978
  «وقتی بدون کوچک‌ترین امیدی به آزادی در پشت میله‌ها هستید، نیاز دارید قدرتتان را از هر کجا که می‌شود به دست آورید. و من قدرت را در مایکل جکسون پیدا کردم. آغاز حرفهٔ تکی جرأت می‌خواهد. من با خودم فکر کردم اگر او جرأت انجام چنین کاری را دارد، من هم باید ارادهٔ ادامه دادن را داشته باشم».

  نلسون ماندلا، خاطرات زندان دوران آپارتاید آفریقای جنوبی، دههٔ ۸۰ میلادی.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  دوشنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 12:28  توسط محمود موحدان  | 
  زندگي سياسي من .نویسنده: ويلي برانت. مترجم:حميرا مشيرزاده . ناشر: اطلاعات . تاريخ نشر: 1385 تعدادصفحه 550  رقعي (شوميز) قيمت  27000 ريال

  جهان مسلح ، جهان گرسنه :به عمل کار برآید... برانت ، ویلی ، ۱۹۱۳- ؛  تهران:  سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی   ، ۱۳۶۶

  چاپ مجموعه مکاتبات گونتر گراس و ویلی برانت

  کتاب «ویلی برانت و گونتر گراس.مکاتبات» به همت مارتین کولبل همین ماه (مه2013) در انتشارات گرهارد اشتایدل منتشرمی شود. تقریبا دو ماه قبل از انتخابات مجلس ملی آلمان در نوامبر 1972 گونتر گراس در نامه ای به ویلی برانت نوشت: «ویلی عزیز، این توصیه یک دوست است، خواهش می کنم رو به جلو استدلال کن و به پشت سر نیندیش و گله و شکایت نکن» و زیر نامه را با عبارت «گونتر گراس تو» امضا کرد. در نهایت حزب سوسیال دموکرات با کسب 8/48 درصد آرا به موفقیت بزرگی در این انتخابات دست یافت. بعدها ویلی برانت به تجلیل از سهم گونتر گراس در حمایت از این حزب و در نهایت کسب این پیروزی پرداخت.
  این تنها یک بخش کوچک از مکاتبات فوق العاده میان گونتر گراس نویسنده مشهور آلمانی و برنده حایزه نوبل ادبی سال 1999 و ویلی برانت، سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات است که برای سیاست رفع تنش به منظور آشتی با لهستان و شوروی در سال 1971 جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.
  در مدتی بیشتر از سه دهه یعنی از ابتدای دهه 60 قرن بیستم تا سال 1990 گونتر گراس و برانت با یکدیگر مکاتبه می کردند. مضمون بیشتر این نامه ها کمک به جمله بندی سخنرانی های برانت و بیانیه دولتی سال 1969 و نیز سخنرانی های سیاسی در نشست های سیاسی بود. نقطه عطف این مکاتبات مربوط به دوران صدر اعظمی برانت از سال 1969 تا 1974 است و پس از آن این نامه نگاری ها به شکل چشمگیری کاهش یافت و در این ضمن حجم و تعداد نامه های گراس بیشتر از نامه های برانت بود.
  در سال های 1989 و 1990 بود که زاویه دید متفاوت این دو شخصیت نسبت به الحاق سریع دو آلمان سبب جدایی میان آن ها شد. در این زمان گراس با در نظر گرفتن مساله کشتار یهودیان مساله اتحاد دو آلمان را رد کرد و از یک کنفدراسیون سخن به میان آورد. حال آن که برانت معتقد بود که گناه یک ملت را نمی توان از طریق یک جدایی همیشگی مقرر شده از میان برد.
  مارتین کولبل که پیش تر در امر ویراستاری دفترچه یادداشت های برتولت برشت همکاری داشته، این مکاتبات را با جستجو در بایگانی ها گردآوری کرده و موفق شد آن ها را در قالب کتابی بیش از هزار و 200 صفحه با عنوان «ویلی برانت و گونتر گراس. مکاتبات» درآورد. این پروژه ادبی در مجموع شش سال به طول انجامید و به غیر از گراس باید بیوه ویلی برانت و هیات مشورتی بایگانی ویلی برانت نیز موافقت خود برای انتشار این مجموعه را اعلام می کردند.
  / خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان،

   |+| نوشته شده در  یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 19:45  توسط محمود موحدان  | 

  علی پایا (متولد ۸ خرداد ۱۳۳۲ در تهران) فیلسوف ایرانی و از روشنفکران دینی معاصر است. آثار او عمدتاً در حوزه فلسفه تحلیلی نشر یافته است.[۱][۲] پایا، دانشیار مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و استاد مدعو دانشگاه وستمینستر انگلستان و محقق ارشد دانشکده علوم سیاسی و روابط بین الملل، در مدرسه علوم اجتماعی و انسانی و زبان‌ها در این دانشگاه است. پایا از پایه‌گذاران آینده‌پژوهی در ایران به شمار می‌آید. او کتاب‌ها و مقالات آکادمیک متعددی را (بیش از پنجاه عنوان) به زبان های فارسی و انگلیسی در ایران و در سطح بین المللی انتشار داده است. برخی از مقالات آکادمیک او به زبان های آلمانی و عربی ترجمه شده‌اند.[۳] برادرش حسین پایا، بنیانگذار انتشارات طرح نو است که یکی از مهم‌ترین ناشران آثار تحقیقی و علمی به ویژه در حوزه فرهنگ و علوم انسانی به شمار می‌رود.

  کتاب‌شناسی علی پایا

  فلسفه تحلیلی و تحلیل فلسفی: مسائل، چشم‌اندازها و کاربردها، (در دو مجلد)، تهران: انتشارات طرح نو، در دست چاپ (مجلد نخست این مجموعه در سال ۱۳۸۴ برنده جایزه کتاب سال شد)

  نگاهی از منظر فلسفی به تاثیرات چهارمین موج توسعه علمی و فناورانه بر فرهنگ و جامعه (تالیف مشترک با رضا کلانتری‌نژاد)، مرکز سیاست علمی کشور، ۱۳۹۰

  معرفت شناسی و متدولوژی آینده‌شناسی: محصول نخستین کارگاه آینده‌اندیشی (ویراستاری مشترک با حسین راغفر)، تهران، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ۱۳۸۳

  آینده‌اندیشی و مطالعات فرهنگی: محصول دومین کارگاه آینده‌اندیشی (ویراستاری مشترک با با حسین راغفر)، تهران، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ۱۳۸۳

  درآمدی تاریخی به فلسفه علم، جان لازی، علی پایا (مترجم)، تهران: سمت، چاپ هفتم.

  اسطوره چارچوب: در دفاع از علم و عقلانیت، کارل ریموند پوپر، علی پایا (مترجم)، ناشر: طرح نو، ۱۳۸۵

  کانت، راجر اسکروتن، علی پایا (مترجم)، ناشر: طرح نو

  دانشگاه، تفکر علمی، نوآوری، و حیطه عمومی (مجموعه مقالات)، علی پایا، ناشر: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی

  فلسفه تحلیلی (مجموعه مقالات)، گروه مؤلفان و مترجمان، ناشر: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان چاپ و انتشارات

  عصر اطلاعات: اقتصاد، جامعه و فرهنگ: ظهور جامعه شبکه‌ای، مانوئل کاستلز، احد علیقلیان (مترجم)، افشین خاکباز (مترجم)، علی پایا (ویراستار)، ناشر: طرح نو

  عصر اطلاعات: اقتصاد، جامعه و فرهنگ: قدرت هویت، مانوئل کاستلز، احد علیقلیان (مترجم)، افشین خاکباز (مترجم)، علی پایا (ویراستار)، ناشر: طرح نو

  عصر اطلاعات: اقتصاد، جامعه و فرهنگ: پایان هزاره، مانوئل کاستلز، احد علیقلیان (مترجم)، افشین خاکباز (مترجم)، علی پایا (ویراستار)، ناشر: طرح نو

  گفت وگو، علی پایا، ناشر: طرح نو - ۱۳۸۱

  «هابرماس و روشنفکران ایرانی»، محمدامین قانعی‌راد و علی پایا، تهران: طرح نو، زیر چاپ.

  فناوری، فرهنگ و اخلاق، علی پایا، ناشر: موسسه پژوهشی فرهنگ، هنر و ارتباطات

  «فلسفه علوم اجتماعی»، علی پایا، تهران: طرح نو، زیر چاپ

   |+| نوشته شده در  یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 13:29  توسط محمود موحدان  | 

  نظام بین‌الملل و مسئله صحرای غربی، محمود سریع‌القلم، تهران: وزارت امور خارجه، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، ۱۳۶۹.

  سیر روش و پژوهش در رشته روابط بین‌الملل، محمود سریع‌القلم، تهران: دانشگاه شهید بهشتی، مرکز چاپ و انتشارات، ۱۳۷۱.

  توسعه، جهان سوم و نظام بین‌الملل، محمود سریع‌القلم، تهران: نشر سفیر، ۱۳۷۱.

  عقل و توسعه‌یافتگی، محمود سریع‌القلم تهران: نشر سفیر، ۱۳۷۲.

  عقل و توسعه‌یافتگی (مبانی ثابت پارادایم توسعه)، محمود سریع‌القلم تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۷۶.

  سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: بازبینی نظری و پارادایم ائتلاف، محمود سریع‌القلم، تهران: مرکز تحقیقات استراتژیک، ۱۳۷۹.

  عقلانیت و آینده توسعه‌یافتگی ایران، محمود سریع‌القلم، تهران: مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه، ۱۳۸۰.

  روش تحقیق در علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، محمود سریع القلم، تهران: فرزان روز، ۱۳۸۰.

  جمهوری اسلامی ایران و مساله کارآمدی (گزارش پژوهشی)، محمود سریع‌القلم، تهران: پژوهشکده مطالعات راهبردی، ۱۳۸۲.

  ایران و جهانی شدن: چالش‌ها و راه‌حل‌ها، محمود سریع‌القلم، تهران: مرکز تحقیقات استراتژیک، ۱۳۸۴.

  فرهنگ سیاسی ایران، محمود سریع‌القلم، ناشر: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ۱۳۸۶.

  اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار، محمود سریع‌القلم، تهران: فرزان روز، ۱۳۹۰.

  پیشوایی فراتر از زمان: درآمدی بر نظام فکری و سیره عملی امام موسی صدر، محمود سریع‌القلم، موسسه تحقیقاتی امام موسی صدر، ۱۳۹۰.

   |+| نوشته شده در  یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 13:15  توسط محمود موحدان  | 

  دیدگاه – خیلی حرف می‌زنیم و کم فکر می‌کنیم / دکتر محمود سریع القلم

  دکتر محمود سریع القلم پژوهشگر و استاد صاحب نام دانشگاه شهید بهشتی بیش از دو دهه است که در کتاب‌ها و کلاس‌های درسش بر مفهوم توسعه یافتگی و رابطه تنگاتگ آن با روحیات و خلق و خوی افراد در یک جامعه انسانی تاکید کرده که مکتب تحول ایرانی از سرفصل‌های نظریه اوست.
  در کتاب “عقلانیت و توسعه یافتگی” ، دکتر سریع القلم در شرح مکتب تحول ایرانی می‌گوید: در فهم موضوع توسعه نیافتگی ایران باید به طور طبیعی به سراغ علل مختلف برویم اما برای اصلاح وبرنامه ریزی باید به نوعی تمرکز علمی‌ دست یابیم. به لحاظ نظری ومتدولوژیک مشکل از دو حال خارج نیست: یا بحران، در افکار وپارادایم‌های فکری ونارسایی‌های فکری است ویا بحران در افراد وشخصیت وخلقیات و روحیات وطبع آن‌هاست. البته در هر دو صورت، این‌ها نتایج ساختارهاست.سوال اساسی در رابطه با ایران اینست که وقتی ‌می‌ گوییم باید ساختارها را متحول کنیم، ترتیب تحول در کدام ساختارها اهمیت دار است تا ساختارهای منتهی به شخصیت را تغییر ندهیم، ساختارهای سیاسی واقتصادی متحول نخواهد شد . شخصیت وخلقیات افراد مهم‌تر از افکارآن‌هاست. افکار زود متحول ‌می‌‌شوند ولی شخصیت جنس پایدارتری دارد..


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 10:51  توسط محمود موحدان  | 

  دغدغه پیشرفت، توسعه یافتگی و ثبات سیاسی ایران، همچنان ادامه دارد. کشورهای هم ردیف ما راه خود را پیدا کرده، ما همچنان در نزاعهای فکری و سیاسی خود غوطه وریم. قبل کشورهایی مثل کره جنوبی، مالزی وحتی چین بحث توسعه یافتگی را شروع کردیم ولی هیچ توفیقی در این زمینه نیافته ایم. واقعیت تلخ این است که ما خیلی فکر نمی کنیم ، صحیح فکر نمی کنیم ، جمعی فکر نمی کنیم و به این نتیجه می رسیم که  مسائل خود را خوب تشخیص نمی دهیم. مدام نظامهای اجتماعی وسیاسی خود را تغییر می دهیم. شاید سامان و استقراررا دوست نداریم چون خیلی زحمت دارد ترجیح می دهیم با هیجان و اوضاع روز زندگی کنیم .

  افکار بسیار خوب خود را در سخنرانیها نتوانسته ایم به سیستم تبدیل کنیم.

  افکار غربی را خیلی خوب و سریع ترجمه و ریسندگی و بافندگی خود را به آن اضافه می کنیم .

  عده ای می خواهند تمام مردم را زاهد، برخی می خواهند همه مردم را روشنفکر و بعضی میخواهند همه را غربی کنند ... بدون اینکه متوجه باشند که هر کدام از این ((ایسم ها)) نوعی تحمیل به عامه مردم است جامعه به همه نوع قشر بندی نیازمند است . یکسان سازی مردم بسیار مضر است و استقلال را از آنها سلب می کند. آزادی یعنی هر کس تعلق فرهنگی خود را بدست آورد . افکار ما با خلقیاتمان سازگاری ندارد. هنرمندانه سخنرانی می کنیم افکاری که هنوز دنیای صنعتی به دنبال تحقق آنهاست به زبان می آوریم به جهانیان فن گفت و گو می آموزیم همه را به وحدت فرا می خوانیم برخلاف آنچه دینمان به ما آموخته ترحم نداریم بلکه حذف وتخریب و حسادت به شدت میان ما رواج دارد. و خارج از خود به دنبال علتها و مشکلات و ریشه ها هستیم. عمده مشکل توسعه نیافتگی ایران در افکار مانیست در شخصیت پرورش نیافته ی ماست (ناتوانی در ساختن سیستم)


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 10:47  توسط محمود موحدان  | 

  دراین كتاب به رفتار ايرانيان در عهد قاجار در چارچوب عنوان‌هايي چون ضعف در ايجاد حفظ روابط پايدار، تمايل در بر هم زدن توافق‌ها، عصباني شدن سريع، ناسازگاري در کار تشکيلاتي مطرح و درباره تأثير اين رفتارها در منظومه اقتدارگرايي عهد قاجار ايراني اشاره كرده و در يک بررسي تطبيقي مفهوم کانوني که در چهار قرن اخير براي خروج از اقتدارگرايي مطرح شده است، در ميان کشورهايي چون ژاپن، چين، آمريکاي لاتين و ايران مورد مقايسه قرار گرفته است.

  كتاب در پنج فصل تدوين شده است. در پيش‌گفتار نويسنده اصلاح فكر را مقدمه اصلاح هر نوع نارسايي دانسته و پديده اقتدارگرايي را در ايران نه تنها دولتي، بلكه در ناخودآگاه فرهنگ عمومي نيز جاري و فعال مي‌داند و برخلاف مباني نظري ارايه شده توسط برخي نويسندگان ايراني كه توسعه سياسي را شرط خروج از اقتدارگرايي دانسته‌اند، او عقيده دارد مادامي كه مردم به لحاظ معيشتي گرفتار حقوق دولت‌اند، فرصت فكر كردن مستقل و تغيير مستقل را پيدا نخواهند كرد.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 10:26  توسط محمود موحدان  | 

  عقلانیت و آینده توسعه یافتگی ایران، مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه، 1382

  روش تحقیق در علوم سیاسی و روابط بین الملل، فرزان روز، 1387

  فرهنگ سیاسی ایران، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، 1387

  دین و سیاست، مورد هند، (همراه با علی رضا شیخ عطار)، وزارت امور خارجه، مؤسسه چاپ و انتشارات، 1381

  ترجمه کتاب روز بازپسین دولت های سرکش، ادوارد سعید، نوآم چامسکی، رمزی کلارک، (همراه با مسعود خیرخواه)، نقش و نگار، 1387

  عقلانیت و آینده توسعه یافتگی ایران، مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه، 1385

  مقدمه کتاب توسعه و توسعه نیافتگی: کلیات، اصول و ابعاد (با تأکید بر متد تفکر در توسعه)، سعید حاجی هاشمی، گفتمان اندیشه معاصر، 1384

  مقدمه کتاب سیاست خارجی امریکا در افغانستان: طرح خاورمیانه بزرگ، دولت – ملت سازی و مبارزه با تروریسم، فرامرز تمنا، پژوهشکده مطالعات راهبردی، 1387


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 10:19  توسط محمود موحدان  | 

   در شناخت حزب قاعدين زمان عمادالدين باقي - نشر دانش اسلامي - 352 صفحه - رقعي - چاپ 3 سال 1363 - 5000 نسخه - 180 ريال -

   تراژدي دموكراسي در ايران (بازخواني قتل‌هاي زنجيره‌اي) عمادالدين باقي - نشر ني - 336 صفحه - رقعي (شوميز) - چاپ 1 سال 1378 - 16000 ريال - 8 -490-312-964

  براي تاريخ: گفت و گو با سعيد حجاريان عمادالدين باقي - نشر ني - 422 صفحه - رقعي (شوميز) - چاپ 1 سال 1379 - 20000 ريال - 9 -500-312-964

  جامعه‌شناسي قيام امام حسين (ع) و مردم كوفه عمادالدين باقي - نشر ني - 96 صفحه - رقعي (شوميز) - چاپ 1 سال 1379 - 6000 ريال - 8 -506-312-964


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  جمعه پانزدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 19:6  توسط محمود موحدان  | 

  رابطه دین و آزادی: با آثاری از محسن آرمین، سیدهاشم‌آقاجری، سیدمحمدعلی ایازی،  نویسنده: امیررضا ستوده , حمیدرضا سیدناصری. انتشارات: ذکر ۱۳۷۸تعدادصفحه۲۵۶ مصور  شومیز

  مجموعه حاضر حاوی نظرات و اندیشه‌های گروهی از متفکران و اندیشمندان است که در آنها سعی شده به اساسی‌ترین پرسش‌های عصر حاضر درباره رابطه((دین و آزادی)) پاسخ گفته شود .عناوین مقالات و نویسندگان آن عبارت‌اند از :دین، آزادی و واقعیت‌های اجتماعی و فرهنگی
   
   
   اسلام، اجتماع، سياست نویسنده: محسن آرمين ويراستار:شهرام رجب زاده ناشر: ذكر قطع: رقعي صفحات: 558 شابک 964-307-148-0
  كتاب حاضر مجموعه اي است از سخنراني ها، مصاحبه ها، مقالات و نامه هاي محسن آرمين (عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي و نماينده فعلي مجلس شوراي اسلامي) اين مقالات در سه حوزه اسلام، اجتماع، سياست نگارش يافته اند .عناوين پاره اي از مطالب كتاب به اين قرار است :آزادي و جامعه مدني ;دين و آزادي و واقعيت هاي اجتماعي و فرهنگي ;جريان شناس دشمنان امام علي (ع) ;نگهباني از سنت و مبارزه با بدعت ; گفتمان روشنفكري و جريان احياي انديشه ديني ;مباني نظري جامعه مدني در انديشه استاد مطهري ;خشونت سياسي در اسطوره هاي بين النهرين و اسلامي ;سخني پيرامون نسبت جمهوريت و اسلاميت ;مرجعيت ديني و زعامت سياسي ;شيوه هاي انتقال ارزش ها به نسل جوان ;ظرفيت هاي نامكشوف انقلاب اسلامي ;خاستگاه جنبش اصلاحي دوم خرداد ;نظارت استصوابي و مشاركت سياسي ;تحليل نشست برلين در سه سطح ;سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي و عرصه سياسي كشور ;پاسخ به نامه شوراي نگهبان .

   

  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 19:50  توسط محمود موحدان  | 

  درآمدي بر جامعه‌شناسي روشنفكري ديني محمدعلي زكريايي؛ مقدمه:سعيد حجاريان - آذريون،بنياد فرهنگ و انديشه معاصر - 416 صفحه - وزيري (شوميز) - چاپ 2 سال 1378 - 10000 نسخه - 12000 ريال - 1 -01-6836-964

  اصلاحات در برابر اصلاحات: گفت‌وگويي انتقادي سعيد حجاريان؛ عباس عبدي؛ سيدمصطفي تاج‌زاده - طرح نو - 152 صفحه - رقعي (شوميز) - چاپ 1 سال 1382 - 2200 نسخه - 12000 ريال - 8 -007-489-964

  از شاهد قدسي تا شاهد بازاري (عرفي شدن دين در سپهر سياست) سعيد حجاريان - طرح نو - 356 صفحه - رقعي (شوميز) - چاپ 2 سال 1380 - 3000 نسخه - 24000 ريال - 6 -12-7134-964

  اصلاحات در برابر اصلاحات: گفت‌وگويي انتقادي  سعيد حجاريان؛ عباس عبدي؛ سيدمصطفي تاج‌زاده - طرح نو - 152 صفحه - رقعي (شوميز) - چاپ 2 سال 1385 - 2000 نسخه - 19000 ريال - 8 -007-489-964


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 18:6  توسط محمود موحدان  | 

  کتاب «جمهوریت؛ افسون زدایی از قدرت»، نخستین اثر از آقای سعید حجاریان است که به شکل کتاب منتشر می شود. این کتاب، بیش از یکصد مقاله ی سیاسی اجتماعی را در برمی گیرد که در فاصله ی سال های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۸از وی به چاپ رسیده است. بیشترین تکیه ی این کتاب - همان گونه که از نام آن بر می آید - بر روی مردم سالاری و جمهوریت است و بیشترین درصد فراوانی مطالب را نیز به خود اختصاص می دهد. در یک جمع بندی از نظرهای نویسنده درباره ی مسأله ی جمهوریت، برخی انتقادها به آن وارد است که در پی می آید.یافته های جامعه شناسان نشان می دهد که بر آمدن حکومت از متن مردم و مشارکت مردم در حاکمیت، انگیزه های مخالفت با آن را به پایین ترین سطح، کاهش می دهد و اپوزیسیون را به انزوای سیاسی می کشاند. از این رو، دولت اسلامی هم به دلیل شرعی باید مردم را در تصمیم گیری ها، مشارکت دهد و هم از نظر عقلی، پایداری حکومت بدان وابسته است. با این حال، آیا در نظام سیاسی اسلام برای به دست گرفتن امور، محدودیت هایی وجود دارد؟ نویسنده در راستای تشویق به گشودن فضای سیاسی و گذرگاه های رقابت و مشارکت مسالمت آمیز و نیز تکثر فضای سیاسی می گوید: درِ هر حزب و سازمان سیاسی که باز می شود، در یک زندان سیاسی بسته می شود، اما برای گشایش درهای متعدد حزبی باید هم زاد و نتیجه ی آن؛ یعنی نظام پارلمانی نیز ظرفیت لازمه را در خود ایجاد نماید. (ص34). به همین دلیل، بر «نظارت استصوابی» خرده می گیرد؛ زیرا به پندار وی، از پدید آمدن ظرفیت لازم در نظام پارلمانی برای پذیرش تکثر و تنوع، پیش گیری می کند.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 17:54  توسط محمود موحدان  | 

  جلد دوم از مجموعه خاطرات جلال طالبانی با عنوان «پس از 60 سال» دربرگیرنده  167 مصاحبه و بیش از ۲۳۰۰ سند است. در دومین مجلد با بیش از ۱۴۰ نفر از شخصیت‌های سیاسی دنیا که طالبانی به آنها اشاره کرده، گفتگو شده است که از جمله آنها می‌توان به جیمز بیکر، بیل کلینتون، برژینسکی، آلبرایت، کاندولیزا رایس، هنری کسینجر، آنتونی کوردزمن، نوام چامسکی و نیز بسیاری از مقامات امنیتی، نظامی و سیاسی ایران چون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی، محسن رضایی، علی شمخانی و سردار جعفری اشاره کرد در این جلد، بخش مهمی از حواث و تحولات خاورمیانه در خلال سال‌های ۱۹۶۷ تا ۲۰۰۵ روایت می‌شود. تحولات و حوادث مربوط به ظهور صدام حسین تا به قدرت رسیدن حزب بعث در عراق، اختلاف ارضی ایران و عراق بر سر اروندرود و  مباحثی چون «امضای قرارداد الجزایر بین صدام و شاه»، «عدم حمایت ایران از کردهای عراق به رهبری مسعود بارزانی»، «انقلاب اسلامی در ایران»، «تشکیل حزب اتحاد میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی در عراق»، «ناآرامی کردستان ایران پس از انقلاب» و «جنگ عراق و ایران»، حمله شیمیایی به حلبچه، تشکیل اقلیم کردستان عراق، فروپاشی صدام حسین در ۲۰۰۳ و  ریاست جمهوری جلال طالبانی در 2005 از مواردی است که  در این کتاب به آن اشاره شده است


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  یکشنبه دهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 20:14  توسط محمود موحدان  | 
  بر اساس یک تحقیق 10 کتاب به عنوان سخت‌ترین کتاب‌های منتشر شده در جهان شناخته‌شده‌اند.
   از سال 2009 که سایت «میلیونز» با رای گیری از کتابخوانان شروع به انتشار اسامی سخت‌ترین کتاب‌هایی کرد که تاکنون در دنیا نوشته شده‌اند، امیلی کولت ویلکینسون و گرت ریسک هالبرگ نیز همین هدف را دنبال کردند تا سخت‌ترین کتاب‌های دنیا را انتخاب کنند و به ما درباره 10 کتاب ادبی که سخت خوان‌ترین کتاب‌ها هستند، بگویند.
   
   «نایت وود» نوشته جونا بارنز
   «قصه یک لاوک» نوشته جاناتان سوییفت
   «پدیدار‌شناسی روح» نوشته جی. اف. هگل
   «به سوی فانوس دریایی» نوشته ویرجینیا وولف
   «کلاریسا، یا داستان یک بانوی جوان» نوشته ساموئل ریچاردسون
   «بیداری فینیگان‌ها» نوشته جیمز جویس
   «وجود و زمان» نوشته مارتین هایدگر
  «ملکه پریان» نوشته ادموند اسپنسر
  «ساخت آمریکایی‌ها» نوشته گرتود استاین
  «زنان و مردان» نوشته جوزف مک الروی

  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  یکشنبه دهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 11:11  توسط محمود موحدان  | 

  هشام شرابی، نویسنده معاصر که کتابها و مقالا‌ت زیادی را پیرامون تاریخ فکری و سیاسی خاورمیانه و جهان عرب نوشته است در سال۱۹۲۷ در یافای فلسطین زاده شد. وی در دانشگاه آمریکایی بیروت و سپس در دانشگاه شیکاگو به تحصیل پرداخت و مدرک دکتری را اخذ کرد او سالهاست که استاد تاریخ و سیاست و پژوهشگر عضو مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی دانشگاه <جرج تاون> آمریکاست.

  داستان مدرنیته و ورود اندیشه‌های جدید به کشورهای عربی و نیز درگیری تناقضات سنت و مدرنیته کانون توجه اوست. در برخورد بین این دو، گاها دیده می‌شود سنت با استفاده از برخی از ابزارهای دنیای مدرن به نوعی بازسازی و تقویت شده است، این یکی از مسائلی است که شرابی ذیل عنوان <پدرسالا‌ری جدید> مطرح می‌کند. چارچوبی که شرابی، برای تحلیل برمی‌گزیند اعتراض برانگیز است او چارچوبی از دل تفکر چند بعدی برای درک وضعیت جامعه عرب، و برون رفت از بن‌بست آن، برمی‌گزیند و سعی می‌کند با استفاده از رویکرد وبری و مارکسیستی، نوعی تبیین و تحلیل واقع‌بینانه، انتقادی و گونه شناختی از جامعه عرب ارائه دهد.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۲ساعت 18:11  توسط محمود موحدان  | 

  دیمیتری، پسر ناباکوف بیش از 300 نامه​ای را که پدرش برای مادرش نوشته، جمع‌آوری کرده، این نامه‌ها سال آینده به زبان انگلیسی منتشر می‌شوند. گزیده‌ای از این نامه‌ها هفته گذشته به زبان روسی در مجله روسی زبان «اسناب» منتشر شد.این نامه‌ها عشق بین ناباکوف و ورا اسلومین را که بعدا با نویسنده مشهور روسی ازدواج کرد،از سال 1923 و دیدارشان در برلین تا پیش از مرگ نویسنده در سال 1977 در سوییس دربرمی‌گیرد.ناباکوف بسیاری از آثارش را به همسرش که ویراستار و مترجم آثار او نیز بود تقدیم کرده است، این زوج به ندرت از هم جدا می‌شدند. با این وجود تنها پسر این زوج ادبی بیش از 300 نامه عاشقانه در آرشیو نوشته‌های مادرش پیدا کرد. ورا پاسخ‌های خودش به نامه‌های ولادیمیر ناباکوف را از بین برده است.ناباکوف در مراسم خیریه‌ای در برلین با ورا آشنا می‌شود و نامه‌های اولیه نویسنده بسیار شورانگیز هستند. « عزیز من، گنج من چگونه برایت توضیح دهم این سعادت آسمانی را، چگونه بگویم در خدمتت هستم با تمامی خاطراتم، شعرهایم، انگیزه‌هایم و لرزش‌های وجودم.»ناباکوف در ادامه همین نامه که مدت کوتاهی پس از اولین دیدارشان نوشته شده، می‌نویسد: «باید توضیح دهم که حتی بی‌اهمیت‌ترین اتفاق‌ها را با پشیمانی به یاد می‌آورم...پشیمانی از اینکه تو در کنارم نبودی، عزیزم چگونه توضیح دهم؟»


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۲ساعت 13:31  توسط محمود موحدان  | 
  هی نگویید ملت بزرگ، ملت نجیب ملتی که وارد دروازه‌های تمدن بزرگ بشری شده‌اید، ملتی که تا ابرقدرت‌های بزرگ اسم شما را می‌شنوند پشتشان می‌لرزد. آیا واقعاً اینطور است؟ صراحت داشته باشید. بگویید ملت بگردید ببینید چه کم داریم؟ چرا اینقدر درمانده‌ایم؟ چرا با این همه درآمد استثنایی نفتی که طی سی سال گذشته داشته‌ایم تا یک دلار قیمت نفت کم می‌شود همه را وحشت می‌گیرد؟ چرا متوسط کار مفید ایرانی‌ها در روز به زیر سی دقیقه میرسد؟ چرا پای صنعت اتومبیل‌سازی ما بعد از سی سال مونتاژ هنوز اینقدر لنگ میزند؟ چرا برای پیشبرد هر کار کوچکی باید روزها و در بعضی مواقع ماه‌ها و سالها وقت گذاشت و اعصاب خراب کرد؟ چرا کارمندان ادارات در اکثر مواقع پدر ارباب رجوع را در می‌آورند بدون آنکه فکر کنند فردا نوبت خودشان است که در نقش ارباب رجوع اداره‌ی دیگر ظاهر شوند؟ چرا سن سکته در این کشور زیر چهل است؟ چرا بی‌اعتمادی هر روز گسترده‌تر می‌شود؟ فساد بنا به گفته بسیاری از دست‌اندرکاران از حد متعارف بالاتر می‌رود؟

  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ساعت 21:34  توسط محمود موحدان  | 

  کتابهاي اکبر گنجي که در دوره اصلاحات منتشر شد، جزو پرفروش ترين کتابهايي است که به زبان فارسي نوشته شده است. کتاب « عاليجناب سرخپوش» وي در مدت دو ماه شصت هزار نسخه فروخت. از گنجي اين کتابها تا کنون منتشر شده است.
   تلقي فاشيستي از دين و حکومت . مجموعه مقالات ، طرح نو، 1377
  نقدي براي تمام فصول . مجموعه مقالات خرداد و فتح ، طرح نو، 1378
  تاريکخانه اشباح . مجموعه مقالات درباره قتلهاي زنجيره اي. ، طرح نو، 1378
  عاليجناب سرخپوش و عاليجنابان خاکستري. مجموعه مقالات صبح امروز ، طرح نو، 1378
  کيمياي آزادي . دفاعيات اکبر گنجي در دادگاه کنفرانس برلين. طرح نو، 1380
  اصلاحگري معمارانه . مجموعه مقالات از زندان.، طرح نو، 1381
  مجمع الجزاير زندان گونه . مقالاتي از زندان.، طرح نو، 1381
  سنت، مدرنيته و پست مدرن
  مانيفست جمهوريخواهي، جلد اول ودوم ( چاپ نشد)


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ساعت 20:29  توسط محمود موحدان  | 

  این نوشته آخرین نوشته ایست که از من به دست شما می رسد.و اگر درست تر بگویم آخرین اثر من است که می شنوید یا می خوانید یا می بینید.در مورد دلایل کاری که می خواهم بکنم برای شما توضیح خواهم داد.اما دلم می خواهد پیشتر از آن با شما در باره ی دروغ هایی که به شما گفتم حرف بزنم.می دانم که حرف هایم برای شما فایده ای ندارد و حتا ممکن است تلخ و آزار دهنده هم باشد٬اما فکر می کنم که اگر آنها را بدانید خیلی بهتر است. شما یادتان نیست که اولین بار مرا کجا دیدید.یادتان هست؟مطمئنا نه٬من آن موقع تازه از شهرستان آمده بودم و خیلی دهاتی به نظر می آمدم.یک روز که در سرویس دانشکده نشسته بودم٬دقیقا روز بیست و پنجم مهرماه٬بیست و یک سال پیش شما را دیدم که با همان موهای دم اسبی و شلوار لی رنگ و رو رفته و پیراهن چینی خاکستری با بهاره رضوی حرف می زدید.من از همان روز از شما خوشم آمد و تصمیم گرفتم که به شما نزدیک بشوم.شما آن موقع با کامران مصطفوی و خواهرش دوست بودید و با جوجه کمونیست های دانشکده ی ادبیات رابطه داشتید. و اگر یادتان باشد هر دوشنبه و پنجشنبه به سینمای دانشکده می رفتید.من همیشه از جوجه کمونیست ها - اصطلاح که آن روزها در مورد شما به کار می بردیم - خیلی بدم می آمد.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ساعت 16:27  توسط محمود موحدان  | 
  می گویند غربت و تو می دانی که غربت چیست . زیستن در میان بخار تنفّرآمیر دهان های شوم و کثیف که هر یاوه ای را می گویند و ما را به تحمّل گفته هایشان وامی دارند. غربت یعنی اجباربه زیستن در میان جمعی که ترا خویشاوند خود یافته اند ، امّا وقتی خودت را ـ به همان گونه که هستی ـ در می یابند ترا نمی پذیرند . غربت یعنی تنها ماندن در میان دوستانی که به خود نبودن تو از هرکس دشمن ترند . غربت یعنی پذیرفتن این که تو خود نباشی ، هرچه می خواهی باش . غربت حکایت عاشقی است که از او می خواهند هرچه می خواهد بکند ، امّا عاشق نباشد.غربت یعنی دچار شدن به رخوت در حضور دیگران . غربت یعنی تکرار واژه های پست و تکراری و احمقانه و کسالت آور دیگران .

  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ساعت 14:53  توسط محمود موحدان  | 
  مجنون ليلي روايت يك دوست داشتن است از آغاز تا نزديكي هاي انتها، امير ندايي مدير عامل يك شركت است كه ازدواج كرده و دو بچه نيز دارد و ليلا ارجمند كارمند اوست كه گرفتارش ميكند.

  از اهم جذابيت هاي اين كتاب امكان سركشي در خصوصي ترين لحظات اين دو دلداده است، اين امكان از طريق مطالعه نامه هاي امير ندايي براي ليلا در اختيار خواننده قرار داده شده،تمام نامه هايي كه خواننده ميخواند از طرف امير است مگر آخرين نامه كه آخرين برگ كتاب نيز هست و به قلم ليلاست.

  داستان از طريق دست گذاشتن بر روي يكي از بزرگترين نيازهاي خواننده، او را با قدرت هرچه تمامتر به اسارت خود در مي آورد، رام ميكند و هنگامي كه تسليم او را ميبيند ذره ذره سرخوشي حتي اروتيك  ول گشتن در ميان زندگي دو غريبه را به او ميچشاند.

   تمايل به بودن در خصوصي ترين لحظات دو نفر كه شايد مجال آن در دنياي واقعي براي هيچيك از ما نباشد بسيار نزديك به همان لذتي است  كه بيننده از چشم چراني در دنياي خصوصي افراد از طريق دوربين سينما ميبرد.

  مجنون ليلي نويسنده: سيد ابراهيم نبوي ناشر: عطائي تعداد صفحه: 114 اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ساعت 14:48  توسط محمود موحدان  | 

  كتاب بوي تمشك وحشي: عاشقانه ها

  در تمام جهان فقط یک حقیقت برای دل بستن وجود دارد و آن هم عشق است.و همین یک حقیقت ارزشمندی رنج بردن و زندگی کردن را دارد. شجاعت زیستن همانا تحمل کردن رنج است برای رسیدن به عشق،و نه رسیدن،که رسیدنی در کار نیست،که زیستن در عشق،و یا عشق را زیستن.روزگار عادت است و عشق عادت است و تکرار.

  می دانی!انسان موجود غریبی است.وقتی میخواهد خود را به تمامی به یک تن واگذار کند کم می آورد،و وقتی می خواهد خود را به هزار تن واگذار کند،هنوز بسیاری از گوشه هایش خالی می ماند.این تفاوت عشق است با دوست داشتن.تفاوت عشق است و دوستی و تفاوت معشوق است با دوست. در این شهر شهوت مجاز است،پلیدی رایج است،دروغ واجب است،خود نبودن مدال افتخار دارد،هرزگی و چشم چرانی و پلیدی بلامانع است،اما دوست داشتن و همه چیز را به خاطر دوست واگذاشتن حرام است و ممنوع.

  ”من نجات می‌دهم تا نجات يابم، من شادمان‌ات می‌کنم تا شادمان باشم، من می‌جنگم تا تو پيروز شوی، من فرياد می‌زنم اما از حنجره‌ی ِ تو، از پنجره‌ی ِ تو.“

  کتاب بوی تمشک وحشی عاشقانه های سید ابراهیم نبوی


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ساعت 13:5  توسط محمود موحدان  | 

  کتاب «خاطراتی از خاندان پهلوی (همراه با گوشه ای از زندگی شاهان و حاکمان ایران)» با اصلاحات و اضافه کردن بحث ساواک، جشن هنر شیراز و خاطرات شکنجه شدگان به کوشش «اسدالله محمدی نیا» برای چاپ اول سال ۹۲ از سوی انتشارات «سبط اکبر (ع)» منتشر شد. این کتاب دارای هفده فصل نظیر «اخلاق و خصلت پادشاهان»، «نگاهی به پادشاهان و خلفاء ظالم در تاریخ»، «خاندان پهلوی، رضا قُلدر»، «محمدرضا شاه»، «روابط نامشروع شاه»، «گوشه ای از درآمد و ثروت شاه»، «اثرات تعریف و چاپلوسی اطرافیان شاه»، «فرح پهلوی»، «اشرف پهلوی»، «شمس پهلوی»، «ثروت اطرافیان شاه»، «جشن هنر شیراز»، «خاطراتی از مردان مجاهد در بند ساواک»، «خاطراتی از زنان در بند ساواک» و «خاطراتی از اولیاء خدا» است.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۲ساعت 20:26  توسط محمود موحدان  | 

  کولی‌ها: پژوهشی در زمینه زندگی کولیان ایران و جهان . نویسنده: ایرج افشارسیستانی .ناشر: تهران; روزنه ۱۳۷۷- مشخصات ظاهری: ۲۸۰ ص. :مصور نوع چاپ: چاپی قطع كتاب: شومیز

  اثر حاضر تحقیقی است درباره خاستگاه و زندگی ((کولیان)) که از شش بخش با عناوین و مباحث زیر تشکیل یافته است
  ۱ـ پراکندگی جغرافیایی و نام کولیان (آسیای مرکزی، آفریقا، آمریکا، اروپا، افغانستان، ایران، ترکیه، سوریه و ...
  ۲ـ پیشینه تاریخی کولیان ایران و سایر کشورها
  ۳ـ ویژگی‌های اجتماعی کولیان (شامل :نژاد، زبان، دین، جمعیت، آموزش و پرورش، بهداشت، مسکن، بزرگان کولی، قانون‌های ضد کولی ;انجمن‌ها و سازمان‌ها، ساختار اجتماعی و سیاسی و آداب و رسوم
  ۴ـ ویژگی‌های اقتصادی کولیان
  ۵ـ نگاهی به زندگی کولیان استان‌های ایران
  ۶ـ فهرست اعلام، اقوام، مکان‌ها و منابع.
   |+| نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۲ساعت 22:2  توسط محمود موحدان  | 

  .. کسی نباید از خودش راضی باشد زیرا برای زندگی کردن هرچه بشود کم شده است چون این دوران کوتاهی که میان دو عدم واقع شده و این فرصت زندگی، لازمه اش این است که حقش ادا شود. من کاری نکرده ام. صحبت از روزها در بین بود، من خواستم کمی خودم را بشناسم اما متاسفانه تمام آنچه را در دل داشتم و می توانستم بگویم، نگفتم. ناگفته های آن بیشتر از گفته هاست. همه چیز به گفتن نمی آید مولوی هم بارها در مثنوی اشاره کرده و خودش را به سکوت دعوت کرده است:
  من ز شیرینی نشستم رو ترش
  من ز پُری سخن باشم خموش

  یعنی باید از این خاموشی ها معنا را دریافت. در همه این مدت قلم به دست داشتم و از همه مواهب دیگری که در زندگی بود صرف نظر کردم و به قلم پناه آوردم که در جای دیگری هم گفته بودم:
  آن جان جهان مرا قلم بود قلم
  وان روی نگارگون وان زلف به خم
  در صبح امیدبخش و در شام دُژم
  وین ها همه رفتند و عدم ماند عدم


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  یکشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۲ساعت 19:58  توسط محمود موحدان  | 

  گروتسك يك شيوه ، يك سبك است . تعريف آن در يكي دو جمله يا بند، اگرهم ممكن باشد ، چندان كارساز نيست .
  فرهنگ هاي اصطلاحات ادبي زبانهاي اروپايي نيز به همين مختصربسنده مي كنند ، زيرا كثرت اصطلاحاتي كه بايد معرفي و تعريف شوند مجال صحبتي تام و تمام را براي هيچ يك باقي نمي گذارد .
  بي شك در شناساندن يك سبك يا مكتب ادبي ذكر شواهد و نمونه هايي كه بتواند آن را به روشني بيان ومعنا كند بسيار ضروري است و به اين ترتيب است كه در تعريف گروتسك در غرب كتابهايي نوشته اند .
  كتاب كوچك گروتسك نوشته ي فيليپ تامسون كوششي است براي بهتر شناساندن اين سبك .

  ساموئل بكت داستاني دارد به نام وات و در آن خانواده يي عجيب به نام لينچ را توصيف مي كند.
  آنچه مي خوانيم قسمتي از اين داستان است:
  تام لينچ زن مرده، مردي هشتاد و پنج ساله و زمين گير بود كه دردي دايم و ناشناخته در روده ي خود حس مي كرد. سه پسر برايش باقي مانده بود:
  جو، شصت و پنج ساله ، چلاقي رماتيسمي؛ جيم، شصت و چهار ساله كه به زحمت حركت مي كرد، زيرا دو پايش را براثر لغزشي و بعد سقوطي از دست داده بود...


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 16:39  توسط محمود موحدان  | 

  دیوید هاروی در کتاب "پاريس پايتخت مدرنيته" با بررسی دقیق ادبیات ،هنر ،فضای شهری ،سازمان صنعتی ،سیاست و شیوه ی زندگی در پاریس در برهه حساس 1830 تا 1871 رویدادهایی که پاریس را از شهری با زيرساخت‌هاي شهري قرون وسطایی به دوره مدرن پرتاب کرد زیر نظر می گیرد تا تاریخ مردمی را روایت کند که در بلوارها و سنگرها هرکدام به شیوه خود برای شکل دادن و مهار شرایط اجتماعی و هستی جغرافیایی و تاریخی خود تلاش می کردند.از جزء به جزء رمانهای بالزاک و زولا، شعر بودلر و نقاشی های دومیه  تا نظریه پردازی های سن سیمون و کارل مارکس در روایت هاروی مطالعه میشوند تا هرکدام در خدمت ایجاد تصویر او از پایتختی شوند که در معرض سیل تحولات چشمگیری قرار دارد.

  "پاريس پايتخت مدرنيته "نوشته  ديويد هاروي با  ترجمه  عارف اقوامي‌ مقدم را انتشارات پژواک در 496 صفحه با عکسهایی گویا از پاریس آن روزها با قیمت 20000 تومان منتشر کرده است.


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۲ساعت 16:16  توسط محمود موحدان  | 

  کتاب جنجال انگیز ارافیف، «استالین خوب» که در سال ۲۰۰۴ به چاپ رسید ، از پرفروشترین آثار ادبیات معاصر روسیه در اروپا به شمار می‌رود. کتاب استالین خوب، بر پایه یک سبک ادبی است که در غرب، بیشتر به آن «رپرتاژ» می‌گویند تا یک نثر ادبی ؛ هر چند خود نویسنده، سبکش را «رمان اتوبیوگرافی» معرفی می‌کند.

  ارافیف در سرلوحه‌ این کتاب، به خواننده از قبل آگاهی می‌دهد که تمام شخصیت‌های کتاب او، از جمله مردم واقعی، شخصیت‌های خیالی هستند. جالب اینجاست که در میان این شخصیت‌ها، که به گفته ارافیف، خیالی هستند، سیاستمداران، هنرمندان و نویسندگان بزرگ و مشهوری در بخش‌های مختلف کتاب سر بر می‌آوردند که کاملاٌ واقعی هستند. این عبارت ارافیف ، بیشتر یک شوخی با خوانندگان است، نوعی از شوخی که به شکل‌های مختلف در قسمت‌های زیادی از کتاب ارافیف به چشم می‌خورد.

  استالین خوب  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  دوشنبه دهم تیر ۱۳۹۲ساعت 21:3  توسط محمود موحدان  | 
  استالین خوب

  كتاب «استالين خوب» نوشته «ويكتور ارافيف» نويسنده روسي، با ترجمه زينب يونسي منتشر شد . ارافيف در اين كتاب كه سبكش «رمان اتوبيوگرافي» است توضيح مي‌دهد كه چگونه از روي جسد سياسي پدرش كه خدمتگزار حكومت شوم استالين بود، رد مي‌شود تا آزادي قلم را به دست بياورد. پدر ويكتور، مترجم مالاتوف دستيار نخست استالين بود. به همين سبب در بسياري از نشست‌هاي محرمانه حكومت كمونيسم حضور داشت. ويكتور ارافيف در سال 1992 جايزه ادبي ناباكوف و در سال 2006 نشان ملي ادب و هنر فرانسه را دريافت كرد. آثار او مثل «زندگي با ابله» مورد استقبال هنرمندان موسيقي و سينما واقع شده است. زينب يونسي، اين كتاب را مستقيما از زبان روسي به فارسي برگردانده و ترجمه كتاب را با نويسنده در ميان گذاشته، است.

   


  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  دوشنبه دهم تیر ۱۳۹۲ساعت 20:56  توسط محمود موحدان  | 

   محفل فيلسوفان خاموش کتاب متفاوتي است. از اين جهت که هم به زبان داستان است و ساده و هم اين‌که مهم‌ترين و سخت‌ترين سوالات فلسفي را بيان مي‌کند. داستان کتاب، نامه‌هاي دختر 11 ساله‌اي است به ويتوريو هوسله استاد فلسفه يکي از دانشگاه‌هاي آلمان. هوسله در پي جواب دادن به نامه‌ها به کافه خيالي به نام محفل فيلسوفان خاموش مي‌رود و در آن‌جا با تمام فيلسوف‌هايي که در رمان نام آن‌ها را مي‌خوانيم صحبت مي‌کند. براي مثال در اوايل کتاب نورا در نامه‌اش از پروفسور مي‌پرسد که چرا ارسطو اين‌قدر نگاه نا عادلانه‌اي نسبت به زنان داشته است. پروفسور به همان کافه خيالي مي‌رود و سوال نورا را از ارسطو مي‌پرسد.

  این کتاب در واقع پسانوشت کتاب دنیای سوفی اثر یوستین گردر است. محفل فیلسوفان خاموش در راستای دنیای سوفی است. این کتاب برای نوجوانان تالیف گردیده است که خواننده بهتر است پیش از مطالعه آن، کتاب گوردر را خواننده باشد. اقبال عمومی کتاب خوانان نه تنها در ایران بلکه در غرب نسبت به کتاب "دنیای سوفی" عالی بوده است، به طوریکه همین کتاب حاضر و کتاب دنیای تئو که درباره ادیان است، ماحصل تاثیرگذاری نویسنده می باشد. این کتاب، مجموعه نامه هایی است که از ژانویه ۱۹۹۴ تا ژانویه ۱۹۹۶ میان دختری یازده ساله به نام نورا. ک و ویتوریو هوسله رد وبدل شده است. پرسشهای کودکانه نورا .ک از جمله پیچیده ترین مسائل فلسفی است و هوسله را وادار می سازد تا در میان این نامه‌ها دست در دست نورای کنجکاو و مبهوت از مسیر هزار توی فلسفه بگذرد و برای پرسشهای او پاسخ بیابد. این دو در کنار هم محفلی رویایی و زیبا پدید می آورند که در آن فیلسوفان بزرگی از افلاطون تا هانس یوناس درباره پروردگار و جهان هستی و راه صحیح زندگی سخن می گویند. ویژگی این کتاب نسبت به "دنیای سوفی" در این است که این اثر حاصل نامه نگاری های واقعی میان هوسله و نورا است و مباحثی که در اینجا مطرح می شود، بنیادی تر از کتاب گوردر است.  ادامه مطلب
   |+| نوشته شده در  دوشنبه دهم تیر ۱۳۹۲ساعت 20:26  توسط محمود موحدان  | 

  این کتاب همانگونه که از عنوان فرعی آن (احوال ما زنان) برمی‌آید به خلق و خوها، رفتارها، احساسات، تصمیم‌گیریها، سرگرمیها و دغدغه‌های زنان می‌پردازد.پسوند عناوین همه فصول این کتاب - که بسیار هم زیاد هستند - «...های ما زنان» است؛ مثلاً آزارهای ما زنان، الفت‌های ما زنان، تبعیض‌های ما زنان، توقع‌های ما زنان و قس علی هذا. البته این نوشته‌ها پیشتر به مدت یک سال در یکی از ستونهای روزنامه فرهیختگان منتشر شده‌اند.

  آسیه جوادی (ناستین) نویسنده کتاب «رک و پوست کنده» که از قضا همسر یکی از معروفترین نویسندگان و شاعران معاصر ما جواد مجابی است، با لحنی آمیخته به شوخی به روان‌شناسی زنان و طرح دغدغه‌ها و وابستگی‌های آنها پرداخته است و در بخش‌هایی از کتاب هم با برخی عادات و رفتارهای زنان را با دیدی انتقادی مورد مداقه قرار داده است.در بخشی از متن این کتاب می‌خوانیم: «اگر مردان می‌دانستند که دل زنان چه آسان نرم می‌شود، این همه دعوا و طلاق نبود. گاهی یک شاخه گل و از آن مهمتر نگاهی یا جمله‌ای به موقع می‌تواند کار گردن‌بند گرانبهایی را بکند که شاید هرگز به گردن آویخته نشود. نمی‌فهمم که چرا برای آنها (مردان) راحت‌تر است از پول مایه بگذذارند تا احساساتشان...»
   کتاب 176 صفحه‌ای «رک و پوست‌کنده» (احوال ما زنان) در شمارگان 1100 نسخه و با بهای 4000 تومان از سوی انتشارات آموت منتشر شده است.

  http://www.mehrnews.com/detail/News/1604920

   |+| نوشته شده در  یکشنبه نهم تیر ۱۳۹۲ساعت 16:39  توسط محمود موحدان  | 
  مطالب قدیمی‌تر
   
    بالا