كتابدوست
 
 
درباره كتاب و كتابخواني
 

 مارسل پروست با نام کامل «والنتین لوییس ژرژ اوژن مارسل پروست» نویسنده و منتقد نامدار فرانسوی و خالق شاهکار ادبی «در جستجوی زمان از دست‌رفته»روز دهم جولای 1871 در حومه‌ی پاریس متولد شد.

210-38.jpg

رمان «در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته» معروف‌ترین اثر مارسل پروست است که بین سال‌های 1913 تا 1927 در هفت قسمت به ‌چاپ رسید و جزو برترین آثار داستانی قرن بیستم محسوب می‌شود. بیش‌تر قسمت‌های این کتاب مربوط به سقوط اشراف‌سالاری و ظهور طبقه‌ متوسط در فرانسه در جریان جمهوری سوم است.

پروست در سن 9 سالگی به تنگی نفس دچار شد؛ اما با این وجود بعدها به عضویت ارتش فرانسه درآمد. در سال 1982 فعالیت‌های ادبی او وارد مرحله‌ جدی شد و همکاری‌اش را با نشریه‌ «Banqunet Le» آغاز کرد. او 15 مقاله‌اش را که بعدها در کتاب «خوشی‌ها و روزها» منتشر شد، برای اولین‌بار در این نشریه به ‌چاپ رساند.

در سال 1896 در 25 سالگی اولین اثر خود را به ‌نام «لذت‌ها و روزها» منتشر کرد. اولین شاهکار پروست، «از جانب خانه‌ی سوان» بود که اولین قسمت از اثر هفت‌گانه‌ «در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته» را تشکیل می‌داد و در دسامبر 1913 منتشر شد. این نویسنده فرانسوی در عرصه‌ نویسندگی از افرادی چون «گوستاو فلوبر»، «فئودور داستایوفسکی»، «جورج الیوت» و «لئو تولستوی» الهام می‌گرفت و «گراهام گرین» او را بزرگ‌ترین نویسنده‌ قرن بیستم نامید.

اکثر آثار پروست بعد از مرگش به چاپ رسیدند؛ رمان «اسیر» در سال 1923، رمان «زندانی» در سال 1925، «زمان بازیافته» در سال 1927، «ژان سنتوی» در سال 1952 و اثر ناتمام «علیه سنت بوو» در سال 1953 منتشر شدند. این نویسنده در سال 1918 جایزه‌ی ادبی معتبر «گنکور» فرانسه را کسب کرد. پروست روز هجدهم نوامبر 1922 در سن 51 سالگی در پاریس درگذشت. «نجیب محفوظ»، «ولادیمیر ناباکوف»، «اورهان پاموک»، «ویرجینیا وولف» و «گراهام گرین» از جمله نویسندگان مطرحی هستند که در آثار خود از مارسل پروست تاثیر پذیرفته‌اند.   (ایسنا)

 |+| نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ساعت 21:18  توسط محمود موحدان  | 

مارسل پروست به خاطر نگارش رمان بلند «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» یکی از مشهورترین نویسندگان فرانسوی به شمار آمده است.
این رمان که هفت کتاب را دربرمی‌گیرد، به خاطر کاوش در مسائل روانشناختی و مهارت در تجزیه و تحلیل و به تصویر کشیدن شخصیت‌ها و درون‌گرایی آنان و سبک پیچیده، حساس و محقق خود شهرت به سزایی دارد.
پروست سخت تحت تأثیر هانری برگسون، فیلسوف فرانسوی که فرضیه‌هایش درباره زمان، در خور توجه است، قرار گرفت. او همچنین آناتول فرانس، مونتسکیو و جان راسکین، فیلسوف، منتقد هنری و مصلح انگلیسی را نیز می‌ستود.
پروست جامعه‌ پارسی را که از آن در آثار خود حرف می‌زند، به تصویر می‌کشد. رمان «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» شکل سنتی ندارد، اما با طرحی هماهنگ و بدون طرحی ویژه پس‌نگرانه، تجربیات خود را برملا می‌کند. وی تجربه‌هایش را به خاطر تأثیر ریشه‌ای یا تماتیک (درون‌مایه) نگاه می‌دارد و بعد رهایشان می‌کند و فقط یک بار، ایام باز رخ داده و تغییر یافته‌اش را به زبان می‌آورد. او در این نمونه، تجربه‌ای از یک رشته ارتباطات را به وسیله‌ی تخیل و مشاهده مردم و مکان‌ها، از دوران کودکی تا میان‌سالگی، ارائه می‌دهد.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ساعت 21:0  توسط محمود موحدان  | 
فضای پروستی

فضای پروستی تالیف: ژرژ پوله ترجمه: وحید قسمتی چاپ اول ۱۳۹۰ / نشر ققنوس / قیمت: ۳۰۰۰ تومان
اگرچه ژرژ پوله، منتقد ادبی بلژیکی تبار هیچ‌گاه وارد فضای دانشگاهی ژنو نشد اما همواره در کنار اعضای مکتب ژنو، همراه اندیشه آن‌ها بود. فضای نقد در این مکتب ادبیات را با استفاده از روشی پدیدار‌شناسانه، نمودی از ارتباط آگاهی آدمی با جهان پیرامونش ترسیم می‌کرد؛ نقدی که بر بنیان نفی پوزیتیویسم استوار بوده و همراه با رویکردی تاریخی، در صدد بازگشت به آگاهی نویسنده در خود متن است. پوله در بررسی آثار ادبی بر خلاف ساختارگرایان که بر دستور و ساختار درونی متن توجه دارند بیشتر بر جنبه‌ی هستی‌شناسانه‌ی اثر ادبی تاکید می‌کند. از این رو تاکید بینادین ژوله در این اثر همچون دیگر آثارش بر «من وجودی» نویسنده بوده و در نقد خود به دنبال تبیین و خوانشی مجدد بر حلقه‌ی آغازین کار فکری نگارنده است؛ چراکه به زعم وی تمام آثار نویسنده ریشه در جهانی پیشین و خودآگاه وجودی دارد و یافتن این حلقه‌ی نخستین در کار فکری خالق اثر به کشف «من وجودی» نویسنده کمک خواهد کرد. لذا پوله از آن دسته منتقدانی است که متن سطحی و خشک نقادانه را کنار می‌گذارد و نقد متن ادبی را همراه با نویسنده آن پیش می‌برد. بنابراین پوله با ورود به متن آگاهی نویسنده، خود را با تجربه ‌‌شناختی او در حین خلق اثر همراه می‌کند و با مخاطبش این تجربه را در میان می‌گذارد.
ژرژ پوله در این کتاب با پروست همراه می‌شود و حتی با تجربه‌ی پیچیدگی قلم پروست، نثری زیبا و خواندنی را در میان جملات وی ترسیم می‌کند. این کتاب را نمی‌توان در زمره آثار روان‌شناختی مستقیم یا غیر مستقیم و همچنین تحلیل زیبا‌شناختی و فلسفی یا اخلاق و حتی متافیزیکی قرار داد بلکه نویسنده با تردد در جهان مارسل پروست، تجربه آگاهی وی در خلق اثر ادبی را با نقدی ادبی و پدیدار‌شناسانه بیان می‌کند. و حقیقتا فهم و مطالعه‌ی متنی که همچون پروست درباره پروست نوشته شده دشوار است. شهرکتاب

 |+| نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ساعت 20:51  توسط محمود موحدان  | 

مارسل پروست را در خواب دیدم، نمرده بود. مردی ظریف، چهل و چند و حداکثر پنجاه ساله، مرتب و خوش لباس، کمابیش شبیه عکس‌هایش. کنار هم در آمفی تئاتر دانشگاهی، مرکز فرهنگی یا کلاس درسی نشسته بودیم. استادی خوشایند حرف می‌زد و بیست سی نفری می‌شنیدند و بعضی‌ها یادداشت برمی‌داشتند... باری من و پروست آهسته با هم حرف می‌زدیم. مثل اینکه به فارسی. مزاحم درس یا سخنرانی بودیم. استاد نگاه دوستانه‌ای به ما کرد و گفت آقای پروست نویسنده بزرگ... نه به قصد معرفی بلکه برای اینکه به مودبانه‌ترین طرزی به ما بفهماند که صحبت ما کلاس را به هم می‌زند. من به پروست گفتم که اصراری به ماندن ندارم شما چه‌طور؟ گفت من هم همین‌طور. پا شدیم و آهسته بیرون آمدیم. بیشتر من صحبت می‌کردم و می‌گفتم کتاب شما را در دست دارم تازه در میانه‌های جلد دوم هستم "A l'ombre des jeunes fills" ولی تا همین جا پیداست که شاهکار گسترده‌ای است که سراسر یک عصر و یک تمدن را در بر می‌گیرد و معرفی می‌کند، ظرافت فکر و نازکی دید و دریافت و شیوه پر پیچ و خم و هماهنگ بیان با آن فکر و دید به حدی است که من به جای خواندن، بعضی از تکه‌های آن را تحصیل می‌کنم، دوباره و سه‌باره بر می‌گردم، استنباط خاص شما از زمان، خاطره یا هنر در بحث از Bergotte یا دیگران که دیگر جای خود دارد.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ساعت 20:35  توسط محمود موحدان  | 

روزنامه‌ی فرانسوی «لوموند» در ضمیمه‌ی ادبی خود کتاب جدیدی از مکاتبات «مارسل پروست» خالق شاهکار «در جستجوی زمان از دست رفته» را معرفی کرده است. این کتاب که به تازگی توسط «ژرومی پیکون» و به همت انتشارات «فلاماریون» منتشر شده، با استقبال خوبی در رسانه‌های ادبی فرانسه روبرو شده است.
سال‌ها منتقدان بسیاری در سراسر جهان «مارسل پروست» را با توجه به راوی کتاب «در جستجوی زمان از دست رفته» نویسنده‌ی تن‌پرور و وقت‌گذرانی می‌دانستند که مدام در رخت‌خواب بوده و همچون «مارسل» کتاب «در جستجو» تا نیمه‌های روز بستر را ترک نمی‌کرده و گویی «زمان» را به بطالت «از دست» می‌داده است. بارها «مارسل پروست» در مقالات و نوشته‌های منتقدان ادبی نویسنده‌ای «اسنوب»، «تن‌پرور»، «اشرافی» و «احساساتی» توصیف شده است اما این نویسنده‌ی تاثیرگذار فرانسوی همیشه موجب شگفتی طرفدارانش شده است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ساعت 20:24  توسط محمود موحدان  | 

                                         

در سایه مارسل پروست " به قلم شهلا حائری عنوان کتابی است که به تازگی از سوی نشر قطره منتشر شده و در آن جوانب گوناگون ادبی، گرایش ها و سبک فردی و نیز علقه ها و دل مشغولی های این نویسنده فرانسوی مورد شرح و بررسی قرار گرفته است.
این کتاب شامل فصل های سبک و ساختمان رمان، زمان، شخصیت های رمان، من اجتماعی و من حقیقی، هنر، عشق و دلدادگی و بازتاب هزار و یک شب در رمان، به درک بیشتر خوانندگان از مارسل پروست و رمان سترگش " در جستجوی زمان از دست رفته " یاری رسانده و با استفاده از اظهارات و گفته های پروست و ذکر نمونه از آثار وی، تحلیلی جامع از سبک پایه گذار رمان نو فرانسه ارائه کرده است.
مارسل پروست بدون شك يكى از مهم ترين چهره هاى ادبى فرانسه و جهان است. شايد به همين دليل هم هست كه شهلا حائرى سراغ اين نويسنده رفته و كتابى نوشته با نام «در سايه مارسل پروست». حائرى در اين كتاب به مضامين آثار و نظريه هاى اين نويسنده پرداخته كه از نظر نگارنده  در جهان تحولى به وجود آورده است. كتاب از هفت فصل تشكيل شده است. در اين هفت فصل حائرى از ديدگاه هاى مختلف رمان عظيم «در جست و جوى زمان از دست رفته» را بررسى كرده. سبك و ساختمان رمان، زمان، شخصيت هاى رمان، من اجتماعى و من حقيقى، هنر، عشق و دلدادگى، بازتاب هزار و يك شب در رمان عناوين اين فصل ها هستند. زندگينامه كوتاهى از پروست و كتاب شناسى و عكس هاى اين نويسنده هم ضميمه كتاب است. حائرى در بخشى از كتاب نوشته است: «با اينكه پروست به شيوه خود تمام مسائل فلسفى دوران خود را از هنر و آفرينش ادبى گرفته تا زمان و حافظه در اين رمان مطرح كرده است، جست وجو رمانى فلسفى نيست و هم چنان رمانى خالص باقى مى ماند كه به عرصه ادبيات تعلق دارد.» پروست را بنيانگذار رمان نويسى مدرن مى دانند؛ چون مفاهيم و قالب هاى سنتى پيشين را در هم ريخته و طرحى نو درانداخته است. پروست در جايى گفته است: «رمان من شايد كتابى به وسعت هزار و يك شب خواهد بود. ولى به گونه اى ديگر. بى شك هنگامى كه كسى شيفته اثرى است مايل است اثرى كاملاً نظير آن بيافريند.»


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  یکشنبه هفتم بهمن ۱۳۸۶ساعت 9:28  توسط محمود موحدان  | 
 

 مارسل پروست «اشتباه انسان در این است که همه چیز را همان گونه که هست ، تصور می کند، گمان می کند اسم ها همان گونه که نوشته می شود، تلفظ می شود و انسان ها مانند عکس ها ثابت اند. اما معمولن استنباط ما ابدن این گونه نیست.آن چه از دنیا می بینیم یا می شنویم یا دریافت می کنیم کاملن وارونه است.» ا
مارسل پروست گریخته/ " در جست و جوی زمان ازدست رفته." ا
*
" در سایه مارسل پروست " به قلم شهلا حائری عنوان کتابی است که به تازگی از سوی نشر قطره منتشر شده و در آن جوانب گوناگون ادبی، گرایش ها و سبک فردی و نیز علقه ها و دل مشغولی های این نویسنده فرانسوی مورد شرح و بررسی قرار گرفته است.
این کتاب شامل فصل های سبک و ساختمان رمان، زمان، شخصیت های رمان، من اجتماعی و من حقیقی، هنر، عشق و دلدادگی و بازتاب هزار و یک شب در رمان، به درک بیشتر خوانندگان از مارسل پروست و رمان سترگش " در جستجوی زمان از دست رفته " یاری رسانده و با استفاده از اظهارات و گفته های پروست و ذکر نمونه از آثار وی، تحلیلی جامع از سبک پایه گذار رمان نو فرانسه ارائه کرده است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۶ساعت 13:30  توسط محمود موحدان  |  در جستجوی زمان از دست رفته   شاهکار پروست مجموعه هشت جلدی (گاهی هفت جلدی) در جستجوی زمان از دست رفته است که نگارش آن از سال 1908 آغاز شد. این مجموعه ترجمه مهدی سحابی است که نشر مرکز آن را به چاپ رسانیده است. قیمت مجموعه حول و حوش 460000 ریال است که گویا در چاپ جدید به 600000 ریال می رسد.    نامهای این هشت جلد به شرح ذیل است:

1-     طرف خانه سوان (600 صفحه)
طرف خانه سوان، کتاب اول این مجموعه است. "جستجو" بیش از آن که توصیف کننده حالتهای بیرونی باشد، ژرفای درونی را می پوید. از همین رو اغلب درباره اثر پروست گفته می شود که می توان آن را از هر صفحه ای که باشد، آغاز کرد و یا گهگاه چند صفحه ای از هر کجای آن را خواند و از ژرفای اندیشه و ظرافت هنر نویسنده لذت برد.

2-     در سایه دوشیزگان شکوفا (672 صفحه)
در کتاب دوم، همراه راوی که اکنون به سن بلوغ رسیده است، درک بنیادی ما از جهان کمابیش کامل شده و ابعاد مختلف ضمیر انسان را چه به عنوان فرد و چه به عنوان عنصری اجتماعی می شناسیم. کاری کارستان آغاز می شود: زمان گذران و فرساینده را از دست بطالت و مرگ بیرون کشیدن و با لحظه لحظه هایش پرستشگاهی ماندگار ساختن.

3-     طرف گرمانت 1 (376 صفحه)
هسته اصلی مضمون این کتاب رابطه راوی با دنیای اشراف است، از شیفتگی و ستایش در برابر همه چیزهای اشرافی و رویاپروری درباره چهره های نیمه خدایی اشراف تا درک پیش پا افتادگی مایوس کننده، ابتذال و جهل یاس آورشان.

4-     طرف گرمانت 2(368 صفحه)
راوی در ادامه گشت و گذار در دنیای محافل اشرافی مامور نشان دادن پوچی و بیهودگی زندگی ای است که مفهومی نیافته و نیز گمراهی انسانی که شاهد زوال همه چیزهای عبث و میرایی است که به آنها دل می بندد: عشق، جهان و زمان.

5-     سدوم و عموره (648 صفحه)
گزارش یکی از مهمترین مراحل سلوک راوی به سوی اوجهای رستگاری و جاودانگی است. اینک به منزلی رسیده است که در سلوک و معرفت شاید از هر منزل دیگری مهمتر باشد: شناخت بدی و پلشتی برای رهیابی به نیکی و پاکی، امید و خلاقیت.

6-     اسیر(504 صفحه)
اسیر نخستین کتاب از مجلدات باقیمانده "جستجو" است که پس از مرگ مارسل پروست به چاپ رسید. این بار کل منظومه بر محور چهره آلبرتین می چرخد که می توان او را نمادی دوگانه، هم از زندگی و هم از مرگ دانست. اسیری که با همه رامی و تن دادن به تقدیر ماندن در قفس زرین خانه راوی، همچون زمان گریزان و دست نیافتنی است.

7-     گریخته
گریخته کتاب فراموشی و مرگ است. شرح واپسین لرزه های ویرانگر زمان پیش از توصیف آوارهای نهایی اش در زمان بازیافته و پیش از پیروزی پایانی انسان آفریننده. کتاب حاوی کاونده ترین و نافذترین صفحاتی است که شاید در همه ادبیات جهان درباره برخی از دور دست ترین و ژرفترین زاویه های روان بشری نوشته شده است.

8-     زمان باز یافته (464 صفحه)
در زمان بازیافته، پیش از رسیدن به مکاشفه بنیادین اصل جاودانگی نهفته در آفرینش هنری، واپسین منزلهای سیر و سلوک در جهان پر تب و تاب واقعیت و خاطره را پشت سر می نهیم: تصویرهای محشرگونه جنگ در پاریس و مهمانی صورتکها در خانه گرمانت. شهری گرفتار نفرین و محفلی در کام مرگ. از این کن فیکون، فقط یک تن رستگار بیرون می آید: راوی که تازه رمز زندگی ماندگار را کشف کرده است.

بازكن منم


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۶ساعت 12:47  توسط محمود موحدان  | 

 

مارسل پروست    نویسنده ی آلن دو باتن ، ترجمه ی گلی امامی، انتشارات نیلوفر، چاپ اول ۱۳۸۳
"آلن دو باتن" در كتاب "چگونه پروست مي تواند زندگي شما را دگرگون كند" از طرفي زندگي پروست را روايت مي كند و از طرف ديگر نقد ادبي بسيار دقيقي ،البته با طنازي، از بزرگترين اثر ادبي قرن بيستم "در جستجوي زمان از دست رفته" ارايه مي دهد.او گفته هاي مارسل پروست را درباره ادبيات در كتابش بازگو مي كند و با دقت خاصي تفسيرشان مي كند.
 هنر آلن دوباتن این است که ریزه کاری های اثر جاودانه پروست را موشکافانه بررسی می کند و از میان ورق های کتاب، دقایقی لذت وصف ناپذیری را به خواننده می چشاند.

"يكي از تاثيرهاي خواندن كتابي كه با چنين دقت وارد جزئيات اندك مي شود ،اين است كه وقتي كتاب را مي بنديم و زندگي عاديمان را از سر مي گيريم،ممكن است ما هم دقيقاً به اين جزئيات همان واكنشي را نشان بدهيم كه نويسنده اگر در كنار ما بود نشان مي داد.ذهن ما تبديل به راداري مي شود كه از نو تنظيم شده تا جزئياتي را كه در خودآگاه ما سيلان دارد،ضبط كند..."*


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۶ساعت 11:14  توسط محمود موحدان  | 
 
  بالا