كتابدوست
 
 
درباره كتاب و كتابخواني
 

گتسبی بزرگ: اسکات فیتس جرالد
 خلاصه داستان: نیک کراوی Nick Carraway از اهالی غرب میانه آمریکاست و برای ادامه زندگی به ساحل شرقی آمریکا آمده است. او با همسایه خود جی گتسبی Jay Gatsby طرح دوستی می ریزد. گتسبی بسیار ثروتمند است و بخاطر مهمانی های باشکوهی که در خانه اربابی اش واقع در لانگ آیلند بر گذار می‌کند شهره خاص وعام است. در مورد ثروت هنگفت او و اینکه این ثروت چگونه بدست آمده است شایعات زیادی بر سر زبان ها است. هیچکس چیزی از گذشته وی نمی‌داند.
نیک کراوی علاوه بر گتسبی، تام باچانن Tom Buchanan و همسر او دیزی Daisy (که از بستگان خود نیک است) را نیز ملاقات می‌کند. تام که در دوران دانشجویی ورزشکار برجسته‌ای بوده است نیز مرد ثروتمندی است.
نیک کراوی در ابتدا ریخت و پاش های بی معنی جشن های گتسبی، که هر شنبه صدها میهمان در آنها شرکت می‌کنند، را بدیده تحقیر می نگرد. اما کم کم خود نیز بطور مرتب در این مهمانی ها حضور می‌یابد. او از گتسبی می شنود که دلیل اصلی برگذاری این جشن های هفتگی آنست که شاید دیزی (که گتسبی از دیرباز عاشق و دلباخته او بوده است) بالاخره یک روز بطور اتفاقی در یکی از آنها شرکت نماید. گتسبی و دیزی به کمک نیک که ترتیب ملاقات آن دو را می‌دهد، در نهایت با هم رابطه برقرار می‌کنند.
تام به عشق و علاقه فراوان گتسبی نسبت به دیزی پی می‌برد و کم کم متوجه می‌شود که ثروت گتسبی از طریق قاچاق و فروش غیر قانونی مشروبات الکلی بدست آمده است. او از گتسبی متنفر است. یک روز وقتی همگی در هتلی دور هم جمع شده اند بین گتسبی و تام و در حضور دیزی برخورد لفظی پیش می‌آید. گتسبی در همان جلسه دیزی را وا می‌دارد که بگوید هرگز تام را دوست نداشته است. هدف گتسبی از اینکار اینست که دیزی از تام جدا شده و بار دیگر به سوی خود او باز گردد. تام وقتی از پیوندهای عاطفی دیرینه‌ای که بین همسرش دیزی و گتسبی برقرار بوده است آگاه می‌گردد خشمگین می‌شود و به دیزی امر می‌کند که بلافاصله به خانه باز گردد. گتسبی دیزی را همراهی می‌کند تا او را با اتومبیل به خانه برساند. خود تام هم بعد از مدتی بهمراه نیک و یک آشنای دیگر راهی خانه می‌شود.
 تام و همراهانش در راه بازگشت به خانه در کنار جاده با جسد مایرتل Myrtel (که بطور پنهانی معشوقه تام بوده است) مواجه می‌گردند.مایرتل را اتومبیلی بشدت زیر گرفته و از محل حادثه گریخته است. ویلسون Wilson شوهر مایرتل ،که شاهد تصادف بوده، دچار شوک شده و کنترل اعصاب خود را از دست داده است. او می‌گوید اتومبیلی که همسرش را زیر گرفته زرد رنگ بوده است. تام نام و نشان صاحب اصلی آن ماشین زرد رنگ ، که گتسبی باشد، را نزد ویلسون افشا می‌کند. ویلسون که عقل از سرش پریده ، و حتی فکر می‌کند گتسبی معشوق زنش بوده است، گتسبی را در کنار استخر خانه اش می‌یابد و با شلیک گلوله‌ای بقتل می رساند و سپس در همان نزدیکی به زندگی خود نیز پایان می‌دهد.
از میان آنهمه دوست و آشنا که هر شنبه در مهمانی های با شکوه او حضور می‌یافتند، تقریباً هیچکس حاضر نمی‌شود درمراسم تشییع و بخاک سپردن گتسبی شرکت نماید. نیک بعد از مرگ گتسبی رابطه اش را با تام و دیزی و دیگر دوستانی که بواسطه گتسبی پیدا کرده بود قطع می‌کند و به شهر و دیار خود در غرب میانه آمریکا باز می‌گردد.
                                                **************
 گتسبی بزرگ رمانی است بقلم نویسنده آمریکایی اف. اسکات فیتزجرالد (F. Scott Fitzgerald)که برای اولین بار در ۱۰ آوریل ۱۹۲۵ منتشر گردید. ماجراهای این کتاب در نیویورک و لانگ آیلند و در تابستان سال ۱۹۲۲ اتفاق می افتند. داستان دورانی را توصیف می‌کند که فیتز جرالد خود آن را دوران موسیقی جاز می نامید.
ایالات متحده آمریکا در سالهای ۱۹۲۰ به‌دنبال شوک و هرج و مرجی که جنگ جهانی اول بوجود آورده بود از رشد اقتصادی به سابقه‌ای بهره مند گردید. شکوفایی اقتصادی و ثروتی که این شکوفایی به‌دنبال داشت باعث آن شد که بر تعداد میلیونر های جامعه آمریکایی دم به دم افزوده گردد. علاوه بر این از آنجا که در همان سالها قانون منع تولید و فروش مشروبات الکلی در ایالات متحده آمریکا حکم فرما بود، عده‌ای از راه تولید و توزیع قاچاق اینگونه مشروبات ثروت های باد آورده‌ای را به چنگ آوردند.
فیتز جرالد هرچند همچون یکی از شخصیت های داستانش ، نیک کراوی (Nick Carraway) مردمان ثروتمند و زرق و برق آن دوران را می ستود ولی با زر پرستی و سقوط اخلاقی منتج از آن میانه خوبی نداشت.
چاپ اول گتسبی بزرگ (در سال ۱۹۲۵) موفقیت چندانی کسب نکرد و در طول مدت ۱۵ سال باقی مانده از عمر فیتز جرالد فقط حدود ۲۵٬۰۰۰ جلد از آن به فروش رسید. کتاب در سالهای پایانی ۱۹۳۰ (دوران رکود اقتصادی بزرگ) و همچنین در خلال جنگ جهانی دوم بطور کلی بدست فراموشی سپرده شد،اما بعد از جنگ، در سالهای ۱۹۴۵ و ۱۹۵۳ تجدید چاپ شد و بلافاصله خوانندگان و طرفداران بیشماری یافت.
گتسبی بزرگ هم اکنون یکی از بزرگ‌ترین رمان های آمریکایی به شمار می‌آید و آنرا در مدارس و دانشگاه‌های سراسر جهان (در رشته ادبیات آمریکا) به‌عنوان یکی از کتب استاندارد تدریس می نمایند.

                                                     ******************
 گتسبی بزرگ [The Great Gatsby] رمانی از فرانسیس اسکات فیتز جرالد (1896-1940)، نویسنده امریکایی، که در 1925 منتشر شد. این اثر، آمیخته با خاطره‌هایی شخصی که به نثری پرتحرک بیان شده است،‌ ماجراهای جی گتسبی، جوان حاه طلب و بی‌دانش و رمانتیکی است متعلق به خانواده‌ای بی‌بضاعت از میدل وست. ماجراهای این جوان، که در واقعیت جیمز گتس نام دارد، امروزه در ایالات متحد شناخته شده است. از سویی، گتسبی محرم راز پسران هرزه و ناشناس،‌و ماجراجویی دوست داشتنی است، و راوی- شخصی به نام کاراوی – ضمن این که اعمال گتسبی را تنفرانگیز می‌شمارد، چینین اعتراف می‌کند: « در این مرد چیزی فوق‌العاده وجود داشت؛ نمی‌دانم چه حساسیت شدیدی نسبت به وعده‌های زندگی در او بود که گویی به یکی از ماشینهای پیچیده‌ای شبیه می‌شد که زمین‌لرزه‌ها را از فاصله ده مایلی ثبت می‌کنند.» گتسبی، که جنگ 1917- 1918 را با درجه افسری به پایان بده است، به یک قاچاقچی ماهر مشروبات الکلی با شخصتی مرموز تبدیل می‌شود («دختر جوانی زیر لب می‌گوید : فکر می‌کنم مردی را کشته است...»)، و درخشش موفقیتش با یک‌بارگی سقوطش هماهنگ است. گتسبی از همه اشراف نیویورک، که جز دلار به چیزی اهمیت نمی‌دهند، در ملک پرشکوهش در لانگ آیلند پذیرایی می‌کند. جشنهای خیره کننده‌ای را که این ماجراجوی افسانه‌ای برای میهمانانش برپا می دارد شرح می دهد؛ جشنهایی که بیشترشان «به شکلی چاره‌ناپذیر نابکارانه است». با این حال،‌ گتسبی، در اوج سرنوشت، باز هم پسری است در درون اندوهگین و متأثر. خوشبختی گتسی به کوتاهی شهاب است، و او به دست تام بوکنن، میلیاردری متفرعن که گتسبی با همسر او، دیزی، رابطه داشت، کشته می شود و کسی در مرگ او نمی‌گرید. گتسیب بزرگ هجو گزنده‌ای است از خودخواهی بخشی از جامعه امریکایی که اساس آن منحصراً بر پایه پول است،‌و ثروتمندان آن «وظیفه جارو زدن را به دیگران محول می‌کنند». در این اثر، تلخکامی فیتز جرالد را بازمی‌شناسیم که مورد تنفر و تحقیر آنها بود، و پس از جنگ جهانی اول سخنگوی «نسل از دست رفته» شد؛‌ نسل «سالهای غرن دهه 1920» که خود آن را «عصر جاز» لقب داده است. مردمی کهم ثروتمند به دنیا می‌آیند از نظر زیست‌شناسی به نوع دیگری تعلق دارند: چنین است نتیجه اخلاقی این رمان از نویسنده‌ای که، به سبب افراط و آزاد اندیشی،‌ خصوصیتی کاملاً امریکایی دارد. وانگهی، شکستهای شخصی فیتز جرالد او را آماده می‌ساخت تا ماجراهای تریمالیسیون آن سوی اقیانوس اطلس را روایت کند. نویسنده، که خود ماجراجو و کولی بود و انسانی ناموفق به شمار می‌رفت، چه در دانشکده و ارتش و چه در زمان بی‌کاری یا تماس دائم با هالیوود،‌ فراز و نشیبهای سرنوشتی نامتداول را تجربه کرده بود.                  
مهشید نونهالی. فرهنگ آثار. سروش.
1.Francis Scott Fitzgerald  2.Jay Gatsby  3.Middle West  4.James  Gatz  5.Carraway  6.Long-Island  7.Tom Buchanan  8.Daisy  9.Trimalcion
 منبع
Page name: The Great Gatsby
Author: Wikipedia contributors
Publisher: Wikipedia, The Free Encyclopedia
Date of last revision: 26 March 2007 19:06 UTC
Date retrieved: 26 March 2007 20:30 UTC
link:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Gatsby
Page Version ID: 118065348
 
درباره کتاب :رمان شورانگیز و خواندنی «گتسبی بزرگ» از آثار برجسته ی ادبیات امریکا در قرن بیستم است، یک اثر کلاسیک که پیوسته تجدید چاپ می شود، در دانشگاه ها مورد حلاجی و بحث قرار می گیرد از روی آن فیلم ساخته می شود و خوانندگان چند نسل را مسحور خود ساخته است. «گتسبی» به گفته ی کنت تاینان، هنرشناس فقید انگلیسی، کتابی است که از تارک شاه موج امریکایی به ساحل افکنده شده و برای همه ی ما جاذبه ای آنی و ماندنی دارد.
ترجمه فارسی «گتسبی» نیز به دست مترجمی دقیق و باوسواس انجام گرفته، چند بار تجدید چاپ شده و در هر نوبت، پالوده تر و صیقل یافته تر از چاپ پیش به خوانندگان عرضه شده است. کتاب دوستان نسل بعد از انقلاب، برای اولین بار است که فرصت خواندن «گتسبی» را به فارسی پیدا می کنند...
*گتسبي بزرگ، نسل گمشده و سينماي سوخته
اسدامرايي:«گتسبي بزرگ» نوشته فرانسيس اسکات فيتزجرالد را مرحوم کريم امامي ترجمه کرده است. اين رمان در سال هاي دور در انتشارات فرانکلين و بعدها سازمان انتشارات کتاب هاي جيبي به همين ترجمه منتشر شده بود و نام آن «طلاو خاکستر» بود و بعدها کريم امامي اسم اصلي کتاب را به آن برگرداند. اين کتاب سال ها ناياب بود و ما که در دانشگاه آن را به عنوان رمان مدرن مي خوانديم نسخه يي از دست دوم فروشي ها گرفته بوديم. جاي تان خالي فيلمش را هم با بازي رابرت ردفورد در همين سينماي سوخته دوقلوي شهر ديديم به زبان اصلي و به همت دوست همدرس مان آقاي وزيري که مديريت سينما را به عهده داشت و روزهاي جمعه يک پيش سکانس مي گذاشت که دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي بيايند و فيلم را به زبان اصلي ببينند. يک آپاراتچي ماهري هم مي نشست آن بالاو خط کش دست مي گرفت و هر وقت هنرپيشگان مي خواستند از سد مميزي بگذرند خط کش را جلو عدسي آپارات مي گرفت. ياد سينما پاراديزو نمي افتيد به خصوص که سينما شهر قصه ما هم آتش گرفت و سوخت...بگذريم.
گتسبي بزرگ دومين کتاب از فهرست صد رمان برتر انگليسي است. نويسنده اش هم دوره ارنست همينگوي و نسل گمشده دهه بيست است. «گتسبي بزرگ» آغازگر سبک خاصي در نگارش رمان در قرن بيستم است که بعدها توسط «ارنست همينگوي» و ديگران تبديل به شيوه رايج نويسندگي شد. گتسبي رماني عاشقانه است. «جي گتسبي» عاشق زني ثروتمند به اسم «دًي زي» مي شود. دي زي ازدواج مي کند و گتسبي هم پنج سال ناپديد مي شود.
پس از ديدار مجدد، دوباره آتش عشق شعله مي کشد و خاکستر مي شود. داستان به همين سادگي است. اما پس از هشتاد سال، هنوز طراوت خود را حفظ کرده و خواننده را به دنبال خود مي کشد. شخصيت گتسبي آن قدر جذاب و طرح داستان چنان قوي است که مخاطب را رها نمي کند. چاپ جديد گتسبي بزرگ را انتشارات نيلوفر به بازار نشر فرستاده و چه خوب شد که کريم امامي کتابش را ديد و رفت.
گتسبی بزرگ: اسکات فیتس جرالد
ناشر: نیلوفر ترجمه: کریم امامی  شابک: 964-448-145-3
تعداد صفحات: 288 شمارگان چاپ: 1650
اطلاعات چاپ: قطع رقعی قیمت پشت جلد: 19000
فهرست مطالب
سخنی از مترجم
گتسبی بزرگ
فصل اول
....... فصل نهم
پاره ای توضیحات
درباره اسکات فیتس جرالد و گتسبی بزرگ
1- در باره اف. اسکات فیتس جرالد
الف) تقویم زندگی
ب) فهرست آثار
ج) درباره زندگی و آثار فیتس جرالد
2- درباره گتسبی بزرگ
الف) نامه ها
ب) یک نقد: گتسبی و رویای امریکایی
ج) 100 رمان برتر قرن بیستم

كتاب نيوز
 http://www.ketabnews.com/detail-505-fa-107.html
http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1437526

 |+| نوشته شده در  شنبه ششم شهریور ۱۳۸۹ساعت 14:42  توسط محمود موحدان  | 
 
  بالا