كتابدوست
 
 
درباره كتاب و كتابخواني
 

             تو می‌گویی «دیگر پیر شدم، چهل سالم است، تنها، مهجور، بی‌یار و همسر و غم‌خوار، ای کاش کسی مرا به بازی می‌گرفت و بقیه‌ی عمر خوشدل می‌شدم، کاش جرأت داشتم که در این موقع جفتی برگزینم، امّا چه گونه همسری با من زندگی خواهد کرد؟ آیا باید زنی با شوهری به سال خود انتخاب کنم یا جوان‌تر از خود؟ آیا حال که دیر شده است و  بخت من در موقع خود خفته، می‌توانم هم اکنون آن را بیدار کنم؟ و عشق خاموش را از تو در دل برافروزم؟ آیا اگر هوس را برانگیختم و بعد از سال‌ها تنهایی، یاری یافتم، چه گونه در دامنش آویزم؟»
جواب این سئوالات را دکتر استر دیریورن، مشاور جامعه‌ی بهداشتی و امور مربوط به زناشویی امریکا، به شما خواهد داد. پزشک مزبور مشکلات عشق و زناشویی هزارها زن و مرد را از سال 1926 حل کرده است. شاید اندرزهای او کمک بزرگی به شما باشد.
اول از همه باید گفت که به عقیده‌ی پزشک مزبور، غالب ازدواج‌های سعید، ازدواج مردان و زنانی است که به نیمه‌ی عمر رسیده‌اند، یعنی آن‌گاه که مرد و زن عواطف و احساسات تند سنین پر خطر جوانی را طی کرده‌اند. اما پیری و جوانی، فقط مولود تصّور و خيال ما است. اگر شما اصلا کاری به کار سن خود نداشته باشید و دراطراف آن فکر نکنید و به خود تلقین نمایید، در چهل سالگی حتی می‌توانید جوانی یک مرد یا زن 25 ساله را حفظ کرده باشید. البته در چهل سالگی ، انسان زودتر خسته می‌شود. میل و هوسش آرام‌تر است. ولی از لحاظ طبی، احساسات و عواطف فرق بیسار ناچیزی بین یک مرد 25 ساله و چهل ساله موجود است، هرچند گذشت ایام، چهره‌ی آدمی را پرچین کرده باشد. بنابراین باید در نظر گرفت که سن زیاد و عشق، منافی یکدیگر نیست. احساسات و تمنيات شما در چهل سالگی می‌تواند به همان حّد زنده و پر هیجان باشد که در 25 سالگی ، و حتی بر حسب قوانین طبی ، در زنان، ا ین عواطف و احساسات در چهل سالگی شدیدتر است تا در سن 25 سالگی.
دکتر کنززی می‌نویسد زنان بین سنین 35 و 42 به نهایت اعتلای قوای جنسی و احساساتی خود می‌رسند و مردها بین 16 و 21 در نهایت درجه‌ی قوّت جنسی هستند. اما انحطاط قوای جنسی آن‌ها به حدی نیست که در چهل سالگی تارک دنیا شده باشند، بلکه در این سن، مخصوصا تمنيّات و هوس‌های جوانی در آن‌ها شدید است.
به هر روی، در چهل سالگی، شما تصور می‌کنید که شانس ازدواجتان کم است، مخصوصا اگر زن باشید. زن 32 ساله، در بین هر 13 نفر ، یک شانس ازدواج دارد. در کشور آمریکا، در برابر هر 99 مرد، 100 زن قرار دارد. اما از تمام این 99 مرد، همه ازدواج نمی‌کنند و از هر 100 زن، 61 زن بیش‌تر شانس زناشویی ندارد. بنابراین در حدود 13 میلیون زنی که می‌تواند خانواده تشکیل دهد بی شوهر می‌ماند و ناگزیر تنها است و مجبور است از آزادی زنان دم بزند و مقالهی علمی بنویسد. اما زنان باید پیش خود این حساب را بکنند که در عین حال 14 میلیون و 375 هزار نفر مرد مجّرد از سن 25 تا 65 در امریکا وجود دارد. ثلث این عده‌ی در عرض ده سال ازدواج می‌کنند. زنان چهل ساله می‌توانند از بین این عده، شوی خود را برگزینند. اما بین مردان 45 ساله تا 35 ساله، که ازدواج نکرده‌اند باید دید دلیل آن‌ها چیست؟ اگر علت بدنی و مادی نداشته باشد، بیشتر دلیل آن‌ها این است که آن را که خواسته‌اند، نیافته اند. اگر تا سی سالگی ازدواج نکرده‌اند، بی‌شک زن هم سال و یا کوچک‌تر از خود انتخاب نخواهند کرد. غالب مردان سی و حتی 45 ساله، از زنان و دختران بزرگ‌تر از خود خوش‌شان می‌آید. آمار نشان می‌دهد که زنان چهل ساله بیش از دختران خیلی جوان شانس ازدواج با مردان سی و سی و پنج ساله را دارند. زیرا مردان جوان آن چه از زن می‌خواهند، نه فقط این است که عشق و همسری و محبّت به آن‌ها ببخشد، بلکه میل دارند زن مثل یک مادر از آن‌ها پرستاری و نسبت بدان‌ها دل‌سوزی کند.
دکتر دیریوزن عقیده دارد که زنان چهل ساله اگر چنین مردی را به دام عشق خود اسیر یافتند؛ بی‌درنگ با او ازدواج نمایند، زیرا زنان در این سّن به خوبی می‌توانند آرزوها و تمنيات چنان مردانی را برآورند. عجب این جا است که بعضی از مردها آرزو دارند زنان آن‌ها، مثل مادر، نسبت بدان‌ها دل‌سوزی و محبت داشته باشند. مخصوصا مردانی که در کودکی مادری مهربان داشته‌اند، این‌گونه مردان همیشه زنی را می‌خواهند که مثل مادر از آن‌ها نگاه‌داری کند. و چرا زنان از این امر استفاده ننمایند؟ ولی به شرطی که زنان مزبور واقعا لیاقت پرستاری و دل‌سوزی را داشته باشند و به اصطلاح نازک نارنجی و تیپ ضعیفه نباشند. اما اگر شما زنی باشید که شوهر قوی‌الاراده و با شخصیت بپسندید، شانس ازدواج، در بین مردان هم‌سال خود، خیلی کم خواهید داشت، زیرا معمولا مردان قوی‌الاراده، زنان و دختران خیلی جوان را ترجیح می‌دهند و بهتر است که شما به همان مردانی که به زن، مثل مادر و معشوق و زن می‌نگرند، رو آورید و مطمئن باشید که از نظر جنسی، از نظر راحتی و خوشی ، بهترین رفیق و یار شما است و چه بهتر اگر آن‌ها یک‌بار هم ازدواج کرده باشند، زیرا مردانی که تا چهل سال ازدواج نکرده‌اند، معمولا بهانه‌گیر و غیر عادی از آب در می‌آیند و عادات عجیب و غریب دارند.
ولی مردان چهل ساله معمولا می‌توانند بین زنان 20 تا 35 ساله، زنی محبوب برگزینند، زیرا دختران مزبور معمولا به مردی که نقش پدر و شوهر و عاشق را در زندگی آن‌ها بازی کند، دل می‌بندند. آن‌ها میل دارند به مردی تکیه کنند و یاوری در زندگی داشته باشند. برای مرد چهل ساله، ازدواج هرگز دیر نیست، ولی اگر نتوانستنید زنی شایسته به دست آورید، صورتی تهیه کنید و صفات زنی را که می‌خواهید برگزینید، در آن یادداشت نمایید. هر کس صفات مورد نظر شما را واجدتر بود، بی‌درنگ او را انتخاب کنید. چه قدر عمرهای گران‌بها که در انتظار یک محبوب ایده‌آلی تلف شده است! مردها اگر بگویند زن گیر نمی‌آید،دروغ می‌گویند. زن خوب فراوان است، اما شوهر خوب خیلی کم است و زنان مجبورند به لطایف‌الحیل، مردی را به دام آورند. اما اگر زنی یا شوهری خاص، دل از شما نربوده است، به همراهی یکی از دوستان، در مجامع و میهمانی‌های شایسته، با سرو وضعی مطبوع حضور یابید و ضمنا به یاد داشته باشید که یک گروهان زن زیباتر از خود  یا یک فوج جوان برازنده با خود نبرید، زیرا در آن صورت شکست شما قطعی است.
 سیمین دانشور
مهرهرمز
http://www.dastankade.com/mehrhor-2tex/5%20-%20ezdevaj.htm

 |+| نوشته شده در  سه شنبه دهم مهر ۱۳۸۶ساعت 9:6  توسط محمود موحدان  | 
 
  بالا